Svetovú premiéru má na autosalóne v Detroite
Americký koncern General Motors, ktorý bol desiatky rokov suverénnou svetovou jednotkou čo do počtu vyrábaných osobných automobilov, je takpovediac na kolenách a musel požiadať americkú vládu o finančnú výpomoc. Život však ide či musí ísť ďalej a preto koncern neustáva v predstavovaní nových modelov, ktoré snáď pôjdu na odbyt lepšie než tie existujúce. Na tohtoročnom autosalóne januárovom autosalóne v Detroite (známom pod skratkou NAIAS), ktorý sa začal v nedeľu, predstavuje koncern GM niekoľko nových modelov. Hlavnými novinkami sú modely Buick LaCrosse, Cadillac SRX a Chevrolet Equinox. Dnes z nich predstavíme Buick LaCrosse.
Základom je štúdia Invicta
LaCrosse je podľa americkej kategorizácie vozidlom strednej triedy a bol odvodený od koncepčného vozidla s názvom Invicta, ktoré Buick predstavil na minuloročnom autosalóne v Pekingu. Dizajn vozidla je spoločným dielom severoamerických a čínskych dizajnérov. Prednej časti vozidla dominuje typická "vodopádová" maska. Profil vozidla sa odkláňa od profilu tradičného sedanu a to v prospech moderného vzhľadu typu fastback s oblúkovitou líniou strechy. Dekoračnými prvkami na kapote sú typické malé "otvory" (sú slepé), ktoré boli pred niekoľkými desaťročiami typickým poznávacím znakom vozidiel Buick (boli ale umiestnené na boku predných blatníkov, za kolesom).
Európsky podvozok
Vozidlo je postavené na upravenej podvozkovej plošine Epsilon II, ktorá je základom modelu Opel Insignia. Táto plošina bola vyvinutá v európskom technickom a vývojovom centre GM v nemeckom Rüsselsheime. Podvozok má rázvor 2 837 mm, čo je približne o 3 cm viac ako bol rázvor doterajšieho modelu. Dĺžka auta je 5 003 mm (skrátenie o 25 mm), výška je 1 497 mm (nárast o 35 mm).
Dva šesťvalce
Na pohon modelu LaCrosse sú k dispozícii dva vidlicové šesťvalce, oba vystrojené systémom priameho vstrekovania benzínu, dvomi vačkovými hriadeľmi v hlave valcov (rozvod DOHC) a systémom variabilného časovania ventilov. Slabší trojlitrový motor vyvíja maximálny výkon 190 kW pri 6 950 ot/min a jeho najvyšší krútiaci moment je 286 Nm pri 5 600 ot/min. Výkonnejší 3,6-litrový motor vyvíja maximálny výkon 209 kW pri 6 400 ot/min a jeho krútiaci moment vrcholí na hodnote 354 Nm. Motor poháňa predné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej automatickej prevodovky Hydra-Matic 6T70. Vozidlo však môže byť vystrojené aj pohonom všetkých štyroch kolies.
Na trh príde v lete
Do sériového bezpečnostného výstroja vozidla patrí aj stabilizačný systém StabiliTrak. Do rozsiahleho príplatkového výstroja patrí napríklad prehrávač DVD, ktorého displeje sú na zadnej strane operadiel predných sedadiel, a kamera, uľahčujúca cúvanie. K bezpečnosti jazdy na viacpruhových vozovkách prispieva systém, ktorý upozorní vodiča na to, že vo vedľajšom pruhu sa pohybuje vozidlo, ktoré v zrkadle nevidí. Nový Buick LaCrosse, označený ako model 2010, sa v lete tohto roku začne vyrábať v montážnom závode vo Fairfaxe, v ktorom sa montujú aj modely Chevrolet Malibu a Saturn Aura.
Tri štúdie Blue-Zero
Nemecká automobilka Mercedes-Benz predstavuje na práve prebiehajúcom autosalóne v americkom Detroite aj tri štúdie vozidiel s elektrickým pohonom. Vozidlá s označením Blue-Zero (modrá nula) sú navonok identické a odlišujú sa len usporiadaním hnacej sústavy. Dizajn vozidla pripomína dizajn štúdie Bionic Car, ktorú Mercedes predstavil v roku 2005 a ktorej tvary boli inšpirované prírodou. Prednej časti, v ktorej nie je žiaden otvor, dominujú denné reflektory, tvorené diódami LED, a veľký firemný znak. Vozidlá jazdia na 20-palcových kolesách z ľahkej zliatiny. Zadné dvere sú zhotovené z ľahkého lexanu, cez ktorý vidno hliníkovú štruktúru rámu dverí. Na streche sú solárne články, ktoré umožňujú napájať prehrávač MP3 alebo dobíjať akumulátor mobilného telefónu. Vozidlá majú, podobne ako sériové modely triedy A a B, tuhú sendvičovú podlahu, v ktorej sú uložené hlavné časti hnacej sústavy. Pri verzii Blue-Zero E-Cell je zdrojom elektrickej energie lítiovo-iónový akumulátor s kapacitou 35 kWh. S plne nabitým akumulátorom môže vozidlo prejsť až 200 km. Dvojnásobný dojazd má verzia Blue-Zero F-Cell. Zdrojom elektrickej energie na pohon tejto verzie je palivový článok novej generácie, ktorého maximálny elektrický výkon je 90 kW. S jednou náplňou vodíka dokáže toto vozidlo prejsť až 400 kilometrov. Tretia verzia, označená E-Cell Plus, má okrem akumulátora inštalovaný aj trojvalcový prepĺňaný benzínový motor, známy z modelu Smart Fortwo. Tento jednolitrový motor je inštalovaný v zadnej časti vozidla (namiesto rezervného kolesa) a jeho výkon je 50 kW. Motor možno využiť na priamy pohon vozidla alebo na dobíjanie akumulátora. Táto verzia má dojazd 600 kilometrov, pri čisto elektrickom, bezemisnom pohone môže vozidlo prejsť okolo 100 km. Firma Mercedes-Benz už v tomto roku vyrobí malú sériu vozidiel s palivovým článkom, na budúci rok bude nasledovať malá séria elektromobilov s akumulátorom. Dizajn nových štúdii naznačuje, ako by mal vyzerať model triedy B novej generácie.
Najvýkonnejší nákladiak
Švédska firma Volvo vyrába nie len veľmi kvalitné a bezpečné osobné automobily, ale aj ťažké nákladné vozidlá a ťahače. Nedávno táto firma predstavila najvýkonnejšie sériovo vyrábané nákladné auto na svete. Nová vlajková loď firmy Volvo má označenie FH16 a poháňa ho motor výkonu 515 kW. Motor s označením D16G má najvyšší krútiaci moment neuveriteľných 3 150 Nm. Nový motor vznikol vývojom z doterajšieho 16-litrového motora, ktorý vyvíjal výkon 485 kW. Konštruktéri dostali za úlohu zvýšiť výkon tohto motora pri zachovaní spotreby a znížení škodlivých emisií. Tieto emisie sa podarilo znížiť o 40%. Hladinu hluku pri chode motora na voľnobeh sa podarilo znížiť o dva decibely. Vstreknutím veľmi malého množstva paliva pred hlavným vstrekom sa dosiahol plynulejší priebeh spaľovania a tým aj nižšia úroveň hluku. Nové Volvo FH16 bolo testované okrem iného aj ako tzv. Road Train (doslova cestný vlak, tvorený jedným ťahačom a niekoľkými prívesmi) v Austrálii, vo výškach až 3 600 metrov v pohorí Rocky Mountains a za Polárnym kruhom na severe Švédska. Komu by sa predsa len výkon 515 kW zdal priveľký, môže si model FH16 objednať aj s motorom, ktorého výkon je znížený na 397 kW alebo 441 kW.
Corvette v českej úprave
Česká firma Innotech, ktorá sa venuje úpravám (tuningu) automobilov, spôsobila väčší rozruch naposledy v roku 2000, keď predstavila superšportový automobil Mysterro. Pôvodne plánovala firma vyrobiť 25 týchto vozidiel, ale nakoniec ostalo pri jedinom exemplári. Teraz firma Innotech chce v svete tuningu zabodovať upravenou americkou športovou ikonou, ktorou bezpochyby model Chevrolet Corvette je. Innotech upravil karosériu vozidla, a to najmä jeho prednú i zadnú časť, pričom na celkovom dizajne upravenej Corvetty poznať taliansky vplyv. Nové karosárske diely sú zhotovené zo sklolaminátu alebo uhlíkových kompozitov. Novinkou sú aj dvere "nožnicového" typu. Upravený bol aj interiér vozidla, ktorý je čalúnený jemnou talianskou alebo anglickou kožou. Na želanie môže byť vozidlo vystrojené sedadlami z uhlíkových kompozitov, potiahnutými kožou. Corvette v úprave Innotech jazdí na 19-palcových predných a 20-palcových zadných kolesách, vyrobených firmou HRE alebo Forgeline. Firma Innotech zvýšila aj výkon šesťlitrového resp. 6,2-litrového motora. Výkon neprepĺňaného motora môže byť zvýšený na 368 kW až 412 kW, prepĺňaný motor môže byť vyladený na výkon až 1 000 koní, čo je 735 kW. Zaujímavé je, že Innotech bude vozidlá Corvette upravovať priamo v USA, ktoré sú považované za hlavný trh pre toto vozidlo.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.