Pätnásťročný študent Evanjelického kolegiálneho gymnázia (EKG) v Prešove Michal Adam je zanieteným debatérom. Vďaka tomu reprezentoval Slovensko aj v
medzinárodnom kole simulovaného Európskeho parlamentu. Sám je pritom skôr euroskeptik.
PREŠOV. Po úspešnom absolvovaní regionálnych kôl sa Michal Adam z Ľubotíc (okres Prešov) zúčastnil medzinárodného kola modelového Európskeho parlamentu (EP). Je to projekt pre stredné školy, kde 150 stredoškolákov funguje podobne, ako skutoční poslanci v EP.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Riešil kaukazskú krízu
"Nanešťastie, aj medzinárodné kolo bolo v Bratislave," podotkol Michal, ktorý si tak nezacestoval, no aj tak spoznal mnohých rovesníkov z členských štátov únie. Študenti boli zadelení do 10 výborov, každý výbor pripravil rezolúciu, ktorú potom obhajoval pred celým plénom. Michal Adam bol vo výbore pre zahraničnopolitické záležitosti, ktorý riešil otázku vzťahov Ruska a EÚ vo svetle kaukazskej krízy. "Týždeň sme sedeli okolo stola, museli sme sa uzniesť na rezolúcii, ktorá by mala niečo vyriešiť. Musím povedať, že ja som prišiel s iným presvedčením, s väčšinou som sa nezhodol," konštatoval M. Adam.
Väčšina mala iný názor
Kým niektorí "poslanci" presadzovali embargo voči Rusku, Michal chcel, aby EÚ presadzovala pripojenie Gruzínska k NATO. Ak by bolo Gruzínsko v NATO, zrejme by nedošlo k útoku. Ostatní zaujali mäkší postoj, chceli ostať neutrálni. Podľa Adama Putin presadzuje politiku obnovovania impéria, hoci "sofistikovanejšími prostriedkami". Mladí "poslanci" sa napokon zhodli na kompromisnom znení, ale ich rezolúcia neprešla (simulovaný EP schválil 4 z 10 rezolúcií). Pre Michala to bola aspoň malá satisfakcia.
V NR SR častejšie ako poslanci
Celý proces fungoval tak, že 3 - 4 dni rokovali, spísali rezolúciu, ktorú rozdali všetkým 150 "poslancom" a potom išli rokovať do Národnej rady SR. Tam ju schvaľovali, pričom používali poslanecké hlasovacie zariadenia. Prostredie NR SR pozná M. Adam dôverne, neraz tam bol v rámci debatérskych súťaží. "Mám pocit, že som tam častejšie, ako niektorí poslanci," pousmial sa. Pri záverečnom rokovaní EP sa Michalovi Adamovi vydarila aj reč proti jednej rezolúcii (vždy mal zástupca iného výboru možnosť predviesť tzv. "reč proti"). Týkala sa rezolúcie výboru pre verejné zdravie a potravinovú bezpečnosť o alkohole a mladých, ktorá po Michalovej reči nebola schválená. "Navrhovali napríklad zakázať podávať alkohol v nočných baroch, čo považujem za nereálne. Ľudia by sa presunuli do ulíc. Chceli tiež povoliť požívanie alkoholických nápojov od 16 rokov s tým, že ak niekto v mladosti zistí, aké je to zlé, tak prestane," kritizoval neúspešné návrhy svojich kolegov.
Prioritou debatný klub
Politika mladého debatéra baví. Už ako malý chlapec vedel vymenovať všetkých ministrov. Skutočný europarlament považuje za príliš skostnatený, celkovo je viac euroskeptik. Prioritou pre Michala je debatný klub. Na škole ho založil riaditeľ EKG, dejepisár Marián Damankoš. Michal Adam sa doň zapojil s parťákom Martinom Burgrom. Vo finále slovenského ročníka debatných klubov skončil ten z prešovského EKG zatiaľ najvyššie piaty, ale najbližší ročník má ambíciu vyhrať. Hoci politika Michala baví, politické diskusie v televízii už ani nesleduje, zdajú sa mu nudné. Inak však sleduje aj mestskú a regionálnu politiku.
Nielen debaty, aj šport
Michal Adam odmala rád čítal, ale je aj športový typ. Má rád všetky druhy športu. "Ešte aj curling si pozriem," poznamenal. Štyri roky hral futbal za Ľubotice, pre zranenie však skončil. Čomu sa bude venovať v budúcnosti, zatiaľ nerieši. Láka ho právo, baví ho dejepis, učí sa jazyky. Vie anglicky, nemecky, má aj základy latinčiny, pasívne ovláda taliančinu. Novinárom však byť nechce. "To by ma nebavilo," dodal M. Adam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.