Jakeš sa drží vpredu

Sportnet|16. jan 2009 o 00:00

Po nečakanom dni odpočinku ktorý si vyžiadali nepriaznivé poveternostné podmienky počas 11. etapy Rally Dakar v Južnej Amerike pokračovala súťaž

včera ďalším sústom, ktoré opäť nemalo plánovaný počet kilometrov.

FIAMBALA/KOŠICE. Pôvodne mali súťažiaci absolvovať v 12. etape 253 km dlhý meraný úsek, avšak pre vysoký stupeň ochrany v oblasti archeologických vykopávok, kadiaľ mala viesť trasa etapy ju organizátori skrátili o 33 km. Počas rely už ide o piate skrátenie plánovanej trasy, ktorá je v porovnaní s africkým vydaním oveľa náročnejšia a prašnejšia.

Sainz spadol do rokliny

Vedúci pretekár priebežného poradia a najhorúcejší kandidát na prvenstvo v súťaži automobilov Carlos Sainz mal vo včerajšej etape z Fiambaly do La Rioje smolu, keď havaroval na 79. km.. Podľa informácii organizátorov spadli do rokliny, pričom spolujazdec Perin si zranil rameno. Oboch previezli helikoptérov do bivaku vo Fiambale, kde etapa štartovala. Dvojnásobný majster sveta 46-ročný Saincz v doterajšom priebehu vyhral šesť etápa mal pred druhým Millerom náskom viac ako 27. minút. Včera medzi automobilmi dominoval Juhoafrický pretekár Giniel de Villers.

Tretí najlepší výsledok

Po nešťastnom úvode súťaže, keď mal pád a zadrel motor svojej KTM-ky sa jediný slovenský účastník rally Ivan Jakeš posúva medzi motorkármi stále viac dopredu. Uvedomuje si že už nemôže pomýšľať na dobrý výsledok, ale aj čiastkové úspechy hovoria je jeho jazdeckých kvalitách. Vo včerajšej etape dosiahol tretie najlepšie umiestnenie v etape, keď skončil na 23. Mieste. Na víťaza Cyrila Despresa z Francúzka zaostal o viac ako 51 minút. V ôsmej etape sa umiestnil na 13. mieste, v desiatej skončil na 16. mieste, v piatej etape mu patrila 28. priečka a v deviatej bol 25. Po dvanástich etapách figuruje na 45. mieste priebežného poradia.

Výsledky 12. etapy Rely Dakar - Fiambala - La Rioja (485 km, 220 km RS): Motocykle: 1. Despres (Fr.) KTM 3:57:37 h, 2. Coma (Šp.) KTM + 1:23 min, 3. Guell (Šp.) KTM +9:47,...23. Ivan Jakeš (SR) KTM +51:33. Poradie po 12. etape: Motocykle: 1. Coma (Šp.) KTM 47:51:00 h, 2. Despres (Fr.) KTM +1:29:48, 3. Fretigne (Fr.) Yamaha +1:33:35,...45. Ivan Jakeš (SR) KTM +16:44:47 min.