Linky medzi Bratislavou a Kyjevom sú obsadené. Naši predstavitelia sa snažia presvedčiť ukrajinských, aby spolupracovali.
BRATISLAVA. Na Slovensko stále netečie žiaden ruský plyn. Zásoby spolu so zahraničnými nám ostávajú aj naďalej len do konca januára. Podľa predsedu predstavenstva SPP Bernda Wagnera Slovensko využíva na viac ako 90 percent všetky zásoby plynu, ktoré sa nachádzajú na našom území. To znamená, že aj väčšinu zahraničných. SPP však nezaháľa a hľadá podľa Wagnera aj ďalšie zdroje.
Pomocnú ruku nám podáva maďarský MOL, ktorý je schopný dodávať na Slovensko denne 1,5 milióna kubických metrov plynu. Maďarsko, zdá sa, našlo zdroje navyše a včera zrušilo regulačný stupeň pre svoje podniky. Podľa bývalého šéfa SPP Arpáda Demka sa dodávky plynu z Maďarska dajú realizovať. "Závisí od toho, či je voľná kapacita prepravnej trasy cez rakúsky plynárenský uzol Baumgarten do zásobníka spoločnosti Pozagas Láb 4 na Záhorí," povedal.
Čakáme na verdikt
Slovensko však napäto očakáva reakciu Ukrajiny na riešenie, ktoré v stredu načrtol premiér Robert Fico na svojej misii v Kyjeve a Moskve.
Ide o swapový obchod medzi Slovenskom, Ukrajinou a Ruskom. Slovenská strana požiadala o spoluprácu v tejto veci aj Európsku úniu, Česko a Nemecko. Ich zástupcovia vraj prisľúbili, že budú tlačiť na Ukrajinu.
Telefonické spojenie je nažhavené aj medzi Bratislavou a Kyjevom. Prezident Ivan Gašparovič sa chcel rozprávať so svojím ukrajinským náprotivkom Viktorom Juščenkom. Do podvečerných hodín sa rozhovor neuskutočnil. Premiér Fico mal zase v pláne telefonát s premiérkou Tymošenkovou.
Čo bude po dni D
Ak bude swapová operácia zamietnutá zo strany Ukrajiny, Slovensko naštartuje druhú alternatívu. Tou je doprava ruského plynu cez plynovod Jamal.
"Toto je však technicky trošku viac komplikovanejšie," povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Ak sa nepodarí zrealizovať ani jedno z týchto riešení, bude mať Slovensko veľký problém. Podľa Jahnátka je otázkou, čo bude po dni D, teda ak nepritečie žiadny plyn a začne klesať tlak zo zásobníkov. "Predpokladáme, že v tomto prípade by sa vyhlásil regulačný stupeň 9 a prešlo by sa na odberovú krivku 3," povedal Jahnátek. To by sa dotklo aj teplární.
Autor: KATARÍNA RAGÁČOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.