Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Víkendový plán splnený

Hádzanári Slovenska majú úspešne za sebou premiéru na XXI. majstrovstvá sveta v Chorvátsku (16. 1. - 1. 2. 2009), keď A-skupine v Osijeku vyhrali

víkendové dve stretnutia. Najskôr si poradili s Argentínou a včera deklasovali Austráliu. Pred vstupom si dali za cieľ oba zápasy vyhrať, čo sa im aj podarilo a urobili rázny krok k získaniu tretieho postupového miesta v tabuľke.

SOBOTA

Slovensko - Argentína 27:25 (12:13)

Skóre prvého vzájomného a zároveň dôležitého duelu otvorili až na konci 5. min z pokutového hodu Argentínčania zásluhou Gulla. Prešovský strelec našiel recept na prekonanie obrany súpera a prvým gólom SR v histórii MS znížil v 8. min na 1:2. Naši sa opierali o úspešné zákroky brankára Štochla, po ktorých sa snažili zakladať rýchle kontry. Po dvoch z nich M. Straňovský strhol gólmi v 18. min prvýkrát vedenie na slovenskú stranu (8:7). Potom nasledovala argentínska trojgólová šnúra (8:10), na ktorú Slováci odpovedali rovnakým spôsobom (11:10). Úvod II. polčasu zobrali do rúk bratia Straňovskí, ktorí naklonili vývoj na slovenskú stranu. V 36. min bol po prvý raz dvojgólový rozdiel v prospech nováčika svetového šampionátu (16:14). Kukučka pri vlastnom oslabení zvyšoval na 22:19. Argentínčania sa nevzdávali a v 55. min prehrávali len 23:24. Vzápätí ďalšia bratská spolupráca pri rýchlom protiútoku na konci s gólovým zakončením M. Straňovského sme viedli 25:23. Juhoameričania znížili na 24:25, ale M. Straňovský 90 sekúnd pred koncom zvýšil z pokutového hodu na 26:24. Argentína potom ešte raz skórovala, no definitívu stanovil T. Straňovský pol minúty pred záverečným hvizdom (27:25).

SLOVENSKO: R. Štochl, Paul - Petro, Kopčo 1, Antl, T. Straňovský 6, M. Straňovský 7/1, T. Urban, D. Valo 3, Kukučka 4/1, Cs. Szücs ml., F. Šulc ml. 3, Nižňan, Pekár 3. ARGENTÍNA: Schulz, Garcia - Gull 5/2, Kogovsek 4, Fernandez 3, Querin 2, Carou 2, Viscovich 2, Pizarro 2/2, Crevatin 1, Simonet 1, Portela 1, Castro 1, Vidal 1. Pok. hody: 3/2 5/4, vylúčení: 7 - 6, rozhodovali: Olesen a Pedersen (obaja Dán.), divákov: 3000.

Ohlasy zo šatne:

Zoltán Heister (tréner SR): "Očakávali sme náročné stretnutie. Argentína ukázala, že má dobré mužstvo, ktoré sa prezentovalo agresívnou defenzívou. My sme boli pasívni v obrane i útoku. Po zmene strán sme sa zlepšili v ofenzíve, vďaka čomu sme išli do vedenia, ktoré sme potomk už z rúk nepustili."

František Šulc (spojka): "Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas najmä po psychickej stránke. Nebola to pekná hádzaná, nepodali sme ideálny výkon, zodpovednosť nám zväzovala ruky a v našej hre bolo veľa nervozity. Vstup do turnaja však nikdy nebýva jednoduchý. Už pred duelom som bol presvedčený, že keď budeme bojovať, nemusíme sa obávať o výsledok. To sa napokon aj potvrdilo. Najväčšie ťažkosti nám robila vysunutá obrana súpera. Dôležité góly z rýchlych protiútokov, zlepšená defenzíva a spoľahlivý Štochl v bránke nám priniesli víťazstvo. S Austráliou nás čaká ľahšie stretnutie, je to outsider skupiny, ale my musíme potvrdiť dnešné víťazstvo ziskom ďalších dvoch bodov."

NEDEĽA

Slovensko - Austrália 47:12 (20:6)

Slováci nastúpili na zápas s outsiderom s rovnakým kádrom ako proti Argentíne (bez Shejbala a Vozára) a od začiatku poslal tréner Heister na palubovku najsilnejšiu zostavu. Austrálčania neprehrávali len v 3. min, keď Fletcher vyrovnával na 1:1. V nasledujúcej päťminútovke pridali slovenskí hráči štyri góly a jednoznačne udali tón stretnutia (5:1). Aj v ďalšom priebehu pokračovali v strieľaní gólov, v čom sa vyžívali najmä na krídlach s chuťou hrajúci bratia Straňovskí. V 20. min vyhrával tím SR už desaťgólovým rozdielom 14:4 a do polčasovej prestávky zvýšil svoj náskok 20:6.

Po zmene strán dostali príležitosť v slovenskom drese už úplne všetci hráči a tí z nastúpeného trendu nepoľavili. Zápas bol len exhibíciou slovenského družstva (49. min 37:7) a súbojom zverencov trénera Heistera s austrálskymi brankármi, ktorí napokon inkasovali dovedna až 47-krát.

SLOVENSKO: R. Štochl, Paul - Petro 3, Kopčo 5, Antl 8/1, T. Straňovský 5, M. Straňovský 5, T. Urban 7, D. Valo 1, Kukučka 2/2, Cs. Szücs ml. 5, F. Šulc ml. 2, Nižňan 1, Pekár 3. AUSTRÁLIA: Latinovič, Varkanitsas - Blondell 1, Fletcher 6/1, Ramadani, Thomas, Schofield, Matič, Calvert 3, Kelly 1, Ridley, Turanjanin, Subotič 1, Jerkov. Pok. hody: 3/3 - 1/1, vylúčení: 2 - 4, rozhodovali: Stanojevič a Višekruna (obaja Srb.), divákov: 2000.

Ohlasy zo šatne

Tomáš Urban (krídelník SR a pri svojej premiére na MS strelec 7 gólov): "Vyzeralo to ako naše jednoduché víťazstvo, ale my sme k súboju s Austráliou pristúpili ako k normálnemu zápasu, pretože na tomto fóre sa nedá podceňovať nikoho. Vyšiel nám vstup do stretnutia a od toho sa potom všetko odvíjalo. Dôležité bolo, že sme potvrdili dva body z úvodného duelu proti Argentíne a mohli si oddýchnuť naše opory, ktoré by mali ťahať družstvo v ďalších náročných vystúpeniach. Súpera sme neľutovali, my sme hrali to, čo sme mali. Vyskúšali sme si nejaké veci v obrane i v útoku, vychádzala nám spolupráca s brankármi pri zakladaní rýchlych protiútokov. Nastúpil som v druhom polčase. Po prvom strelenom góle som získal sebavedomie a začalo mi to tam padať."