Krízový štáb a SPP dnes zmenia obmedzujúci stupeň 8 na stupeň 3. Ten umožňuje plný odber plynu. Kríza zrejme končí.
BRATISLAVA. Slovenskému priemyslu stojí v ceste už "len" svetová hospodárska kríza. Nedostatok plynu to už nie je. Od včera ho totiž máme o asi 5 miliónov kubických metrov viac. Je to časť objemu, ktorý dostaneme na krátke obdobie cez český plynovod vďaka spätnému chodu.
Celkom by sme zo západu od utorka mali dostávať 6,25 milióna kubíkov plynu. Malo by ísť o ruský plyn cez severnú trasu Jamal. Dohodol ho premiér Robert Fico, pričom pol druha milióna kubíkov nám predajú zahraniční akcionári SPP - E.ON Ruhrgas a Gaz de France Suez. Zvyšok, 3,75 milióna kubíkov, dodá RWE Transgas.
Hlavne, že ho máme
To, v akej miere ide o ruský plyn, je nejasné. Podľa hovorcu RWE Martina Chalupského "plyn, ktorý na Slovensko dodávame, pochádza z nášho portfólia. To však obsahuje plyn nielen z Ruska, ale aj z Nórska, Nemecka a Holandska".
Šéf SPP Bernd Wagner k tomu včera povedal, že "fyzicky sú to molekuly plynu, ktoré prišli sem cez Jamal, ale obchodne je to zakúpené od troch rôznych subjektov".
Stanovisko SPP ešte z prvých dní krízy bolo, že spätný chod plynovodu na dovoz plynu z Česka nie je možné urobiť. Koncom minulého týždňa bolo na to potrebných minimálne sedem dní. Teraz sa to dokázalo za niekoľko hodín. "SPP má šikovných ľudí," vysvetlil Wagner.
Pôvodne chcel premiér Fico získať cez Jamal alebo cez takzvanú swapovú operáciu s Ukrajinou zhruba 22 miliónov kubíkov denne. Dnes už Slovensku prekvapujúco postačí zvonka doviesť len vyše 6 miliónov kubíkov, zvyšok pôjde ako doteraz zo zásobníkov na Záhorí. "Toto je riešenie, ktoré nám naozaj umožňuje spustiť slovenský priemysel na plnú prevádzku," povedal Wagner.
Spolu nám tak v súčasnosti zahraničie požičiava asi 16 miliónov kubíkov plynu denne, teda zhruba polovicu dennej spotreby. RWE pritom garantuje, že na Slovensko bude dodávať plyn až do konca januára. Ak sa víkendová dohoda ruského premiéra Vladimíra Putina a ukrajinskej premiérky Júlie Tymošenkovej naplní, dodávky z východu sa obnovia skôr a západná cesta sa pravdepodobneuzavrie.
Fico má na Ukrajincov ťažké srdce
"Je to veľké ponaučenie do budúcnosti, pokiaľ ide o slovensko-ukrajinské vzťahy. Mohli pomôcť a nepomohli," komentoval včera premiér Robert Fico v Slovenskej televízii stroskotanie takzvanej swapovej operácie. Podľa nej mala Ukrajina dodať na Slovensko 22 miliónov kubíkov denne zo svojich zásobníkov v Zakarpatskej Rusi, a to isté množstvo dodá Gazprom Ukrajincom.
Napriek úsiliu premiéra Fica, ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka a nakoniec aj prezidenta Ivana Gašparoviča sa dohoda na swape neuzavrela. Naopak, zdá sa, že Rusi si v našej vláde povesť veľmi nepošramotili. Na sobotňajšom summite v Moskve mal podľa Jahnátka ruský premiér Vladimir Putin až päťkrát lobovať za Slovensko.
"Júlia, keď sa zatiaľ nevieme dohodnúť na dodávkach, pustime aspoň 22 miliónov kubíkov na Slovensko," tlmočil Putina Jahnátek.
Generálny riaditeľ ukrajinskej plynárenskej spoločnosti Naftogaz a aj ukrajinská premiérka Júlia Tymošenková päťkrát odpovedali, že to nie je možné, priblížil moskovskú atmosféru minister Jahnátek.
Autor: kr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.