ďalšie vstupy. Zdraženie poplatkov vraj nesúviselo so zavedením eura od januára tohto roku.
BRATISLAVA. Niektorí riaditelia študentských domovov nevylučujú, že poplatky za bývanie budú v nasledujúcom akademickom roku rásť. Vyplýva to z ankety ČTK medzi riaditeľmi internátov.
"K úprave cien prišlo po troch rokoch na základe energií, ktoré sme museli zvyšovať," povedal riaditeľ jedného z najväčších internátov poskytujúcich ubytovanie pre vysokoškolákov v strednej Európe Róbert Gula. V Študentskom domove Ľudovíta Štúra, ktorý má kapacitu viac ako 6 000 lôžok, sa od januára tohto roka zvýšili ceny bytného v priemere o desať percent na 39,83 eura (1 200 Sk) až 69,71 eura (2 100 Sk) mesačne v závislosti od kvality izby.
Študenti Prešovskej univerzity zaplatia viac
Študenti Prešovskej univerzity zaplatia za posteľ mesačne od 37 eur (1 115 Sk) v štvorlôžkovej izbe do 47 eur (1 416 Sk) v trojlôžkovej izbe, čo je o necelú štvrtinu viac. "Bolo to v nadväznosti na vývoj cien energií a ostatných nákladových položiek, keďže od roku 2006 sme ceny neupravovali," povedal riaditeľ Ústrednej správy študentských domovov a jedální Prešovskej univerzity Ivan Benko.
Niekde ceny nemenili
Naopak, rovnako ako v minulom semestri stojí internát poslucháčov Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach, Žilinskej univerzity či Ekonomickej univerzity v Bratislave. Bytné však pravdepodobne zvýšia od budúceho akademického roka na žilinských internátoch Veľký diel, podľa riaditeľky Štefánie Kadorovej však pôjde o mierny nárast. Ak bude mrazivé počasie trvať dlhšie a náklady na energie budú rásť, zdražieť môže aj bývanie na ďalších internátoch. "Zatiaľ však o tom neuvažuje, všetko závisí od cien vstupov," tvrdil riaditeľ internátov UPJŠ Maroš Sabo.
Miesta v internátoch sa uvoľňujú
Šancu získať lacnejšie ubytovanie na internáte majú študenti, ktorí pre nedostatok miesta bývajú na privátoch. "Miesta sa uvoľňujú, presné čísla budeme mať na prelome januára a februára," uviedol Gula. Uvoľniť by sa podľa neho mohlo na základe skúseností z minulého roku približne sto až 150 miest. Podobná situácia panuje aj na internátoch v Banskej Bystrici, Prešove či Košiciach. "Voľné miesta máme po študentoch, ktorí odchádzajú do zahraničia, niektorí sa učia doma na štátnice, iní predčasne ukončili štúdium," informoval Benko.
Verejné vysoké školy spravovali v decembri 2007 76 internátov, na ktorých bolo celkovo ubytovaných 45 456 študentov a 54 manželských párov. Nevybavených žiadostí o ubytovanie zostalo 11 357. Priemerné výdavky študentov, ktorí bývali mimo domácnosti rodičov alebo príbuzných, boli podľa Ústavu informácií a prognóz školstva v bežnom mesiaci semestra roku 2007 195,81 eura (5899 Sk).
(čtk)
Autor: Kamery Nezavadzali
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.