DNES INAUGURÁCIA NOVÉHO AMERICKÉHO PREZIDENTA
Dnešok bude bude dňom slávnostnej inaugurácie nového prezidenta USA Baracka Obamu, ktorý sa žezla v Bielom dome ujíma po ôsmich rokoch úradovania Georgea W. Busha. Spojené štáty opäť povedú demokrati.
WASHINGTON. Obamovi kritici tvrdili, že má za sebou len krátku politickú kariéru. Do celoamerických titulkov sa dostal prvýkrát v roku 1990 ako prvý černošský šéfredaktor prestížneho harvardského právnického časopisu.
V roku 1996 získal Obama svoj prvý politický post v Senáte štátu Illinois. V roku 2005 sa stal členom amerického Senátu a jeho multikulturálny pôvod, rétorika zjednocovania a skúsenosti s mobilizáciou dobrovoľníkov, ho priviedli k historickej kandidatúre na funkciu prezidenta.
Barack Obama sa stal prvým černochom, ktorému sa podarilo získať oficiálnu prezidentskú nomináciu jednej z hlavných politických strán v Spojených štátoch amerických.
Kariéru začal v roku 1996
Politická kariéra Baracka Obamu sa začala písať v roku 1996, keď bol po prvý raz zvolený za člena Senátu štátu Illinois. V roku 2000 sa rozhodol pre kariéru vo Washingtone a zúčastnil sa primárnych volieb Demokratickej strany na funkciu poslanca v Snemovni reprezentantov. Nepodarilo sa mu však poraziť Bobbyho Rusha, ktorý bol kongresmanom štyri volebné obdobia.
Politické ambície Obamu doviedli v roku 2003 ku kandidatúre na post amerického senátora. Začal spolupracovať so svojím terajším hlavným stratégom Davidom Axelrodom a v najdrahších senátorských primárnych voľbách v dejinách zvíťazil nad svojím oponentom Danom Hynesom pomere 2:1.
Obamov úspech v primárnych voľbách a jeho vysoké preferencie v senátorskom volebnom súboji viedli k tomu, že vedenie Demokratickej strany v lete v roku 2004 ho pozvalo na nominačný kongres a ponúklo mu možnosť vystúpiť s kľúčovým prejavom. Stal sa senátorom, keď vo voľbách získal 70 percent hlasov a porazil černošského republikánskeho oponenta Alana Keyesa.
Senátor Obama inicioval legislatívu zameranú na odzbrojenie a venoval sa zvýšeniu transparentnosti v oblasti vládnych výdavkov. Pracoval v niekoľkých výboroch, z ktorých najvýznamnejšie bolo jeho členstvo vo Výbore pre medzinárodné vzťahy a vo Výbore pre domácu bezpečnosť a vládne záležitosti. Spolupracoval nielen s demokratmi, ale aj s republikánmi, medzi ktorými nechýbal jeho prezidentský protikandidát John McCain.
Cesta do Bieleho domu
Ako priznal jeho stratég David Axelrod, veľký záujem verejnosti o mladého politika i odporúčania demokratických politikov ho motivovali oficiálne sa uchádzať o demokratickú nomináciu na prezidentské voľby. Svoj zámer kandidovať ohlásil Obama 10. februára 2007, teda v čase, keď podľa prieskumov verejnej mienky bola najobľúbenejšou prezidentskou kandidátkou bývalá prvá dáma Hillary Clintonová. V dôsledku Obamových úspechov v sérii primárnych volieb a postupného zisku dostatočného počtu delegátov Clintonová v júni 2008 z primárneho boja demokratov odstúpila a Obama bol v auguste na nominačnom kongrese oficiálne nominovaný na prezidentského kandidáta Demokratickej strany.
Obamova kampaň oslovila v prvej fáze najmä mladých ľudí a Američanov s vyšším vzdelaním z mestských oblastí, čo sú tradične skupiny podporujúce Demokratickú stranu. Postupne sa mu však podarilo získať aj voličov afroamerického pôvodu a časť Hispáncov, čo sú americké menšiny zohrávajúce dôležitú úlohu počas prezidentských volieb.
Podpora Clintovcov a kampaň vo vidieckych oblastiach a malých
mestách pomohla Obamovi presvedčiť aj voličov so stredoškolským
vzdelaním a robotníkov. Dôležitú skupinu Obamových podporovateľov
tvoria aj známe celebrity a hollywoodski herci, ktorí s Obamom
spolupracovali na získavaní sponzorských prostriedkov pre kampaň
a príprave filmových materiálov.
(tasr)
--- VICEPREZIDENT ---
Joe Biden
Pravou rukou nového prezidenta Baracka Obamu bude viceprezident Joe Biden (65). Jeho výberom stavil Obama v prvom rade na skúsenosť. Vybral politicky veľmi rozhľadeného človeka, najmä v zahranično-politickej oblasti a v otázkach bezpečnosti. Patrí - podobne ako Obama - k odporcom vojny v Iraku, hoci za ňu pôvodne v roku 2002 hlasoval.
Demokratický politik sa prvýkrát stal senátorom v roku 1972 ako 29-ročný. V súčasnosti je Biden predsedom Zahraničného výboru amerického Senátu a patrí k zástancom medzinárodných organizácií, predovšetkým OSN.
Demokratický kandidát na viceprezidenta by mal prilákať voličov z robotníckej vrstvy, ktorú doposiaľ Obama nedokázal zaujať. Biden je synom predajcu áut a pochádza z rímskokatolíckej rodiny írskeho pôvodu. V roku 1988 ako vychádzajúca politická hviezda demokratov kandidoval na prezidenta. Odstúpil však po obvinení z plagiátorstva pri jednom z prejavov.
(tasr)
--- ROZLÚČKA ---
Bush telefonoval
Deň pred odchodom z úradu prezident USA George W. Bush na rozlúčku zatelefonoval mnohým svetovým lídrom, s ktorými spolupracoval za uplynulých osem rokov. Ako informoval Biely dom, Bush si priateľsky pohovoril s predstaviteľmi Ruska, Talianska, Dánska, Gruzínska a Južnej Kórey. V rozlúčkových telefonátoch sa odchádzajúci americký prezident poďakoval lídrom za pohostinné prijatia, ktorých sa dostalo jemu i prvej dáme Laure Bushovej.
(tasr)
Autor: Prešov B - Poprad 1:2 (0:1)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.