vstupe väčšinovo moslimskej krajiny do Európskej únie (EÚ) budú aj naďalej blokované. Hrozba z úst tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana prišla v čase, keď najhoršia plynová kríza Európy, ktorej príčinou je spor medzi Ruskom a Ukrajinou, spôsobila nedostatok zemného plynu na celom kontinente.
Táto kríza vyostrila záujem o potrebu zníženia závislosti Európy na ruskom plyne a nutnosť vybudovania plynovodu Nabucco, ktorým by sa do Rakúska dostal plyn z Kaspického mora alebo Blízkeho východu cez Turecko. "Ak čelíme situácii, že je blokovaná energetická kapitola, tak my prehodnotíme naše stanovisko" k plynovodu Nabucco, vyhlásil Erdogan počas konferencie v Bruseli.
Turecká pozvánka do Európskej únie vyžaduje otvorenie a schválenie 35 kapitol týkajúcich sa kľúčových oblastí riadenia spoločnosti. Energetická kapitola je v súčasnosti blokovaná pre námietky Cypru, ktorý sa členom EÚ stal v roku 2004. "Druhá strana by sa mala správať férovo," uviedol Erdogan. "Nemali by preferovať južný Cyprus vzdialený ďaleko od Európy s iba pár stovkami tisíc ľudí v porovnaní s Tureckom, ktoré má 70 miliónov obyvateľov."
Cyprus je rozdelený od roku 1974, keď turecká armáda spustila inváziu po tom, čo sa na ostrove uskutočnil puč s cieľom pripojiť ho ku Grécku. V severnej časti Cypru je ešte stále 35-tisíc tureckých vojakov. Turci na severe ostrova v roku 1983 vyhlásili Severocyperskú tureckú republiku, ktorú však uznáva iba Ankara. Desiatky rokov trvajúce vyjednávanie o urovnaní sporu pod záštitou OSN doteraz nebolo úspešné.
(sita/afp)
Autor: Havel zostane na ARO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.