--- Ministerstvo ich chce vymáhať spolu s EU ---
Po 14 dňoch bez plynu sa Rusi s Ukrajincami dohodli. Plyn by mal k nám doraziť v najbližších dňoch. Zatiaľ fungujeme na zásobách a plyne z Česka.
BRATISLAVA. Plynová kríza sa skončila. Rusko sa po podpise zmluvy s Ukrajinou chystá otvoriť plynové ventily. Ruský plyn k nám ešte nedorazil, preto spaľujeme plyn zo zásobníkov SPP, jeho materských firiem, a plyn, ktorý k nám prúdi cez Česko. Aj preto SPP zrušil obmedzenie dodávok plynu pre vyše tisícku najväčších firiem u nás. Podniky postupne prechádzajú na plnú prevádzku. Popri tom rátajú škody, ktoré im odstávka plynu spôsobila. Zatiaľ však nie sú ochotné o nich hovoriť.
Automobilky naštartovali
S naštartovaním a zaradením "vyššieho rýchlostného stupňa" automobilky nemajú problémy. Žilinská Kia obnovila výrobu už včera ráno. Rovnako aj trnavský Peugeot. Volkswagen v Bratislave nedostatkom plynu netrpel. Výrobu po celozávodnej dovolenke rozbehol už 12. januára. "Produkujeme normálnym tempom, nemáme žiadne škody," povedala Miriam Repiská z tlačového oddelenia firmy.
Tatravagónka Poprad sa na spustenie výroby pripravila cez víkend a odvčera ide naplno. "Dnes sme naštartovali výrobu a postupne rozbiehame výrobné zariadenia," povedala hovorkyňa firmy Paula Tajbošová.
Firmy sú zdržanlivé pri otázke, aké škody im výpadok plynu spôsobil. Niektoré už čo-to naznačili, iné nie. Napríklad Peugeot má priamu škodu v tom, že plynová kríza mu neumožnila vyrobiť asi šesťtisíc áut. Chcú to v najbližšom čase dobehnúť. Nevylúčil, že budú pracovať aj cez víkendy. Rokujú o tom ešte s odbormi.
Kia bude výpadok vo výrobe doháňať tým, že nedávno skrátený pracovný čas z 8 na 6 hodín, natiahne každej pracovnej zmene asi o hodinu. "Očividné materiálne škody, ktoré odstávka spôsobila, sme operatívne odstránili. Finančné škody vyčíslime neskôr, lebo nevieme odhadnúť, či si naši zákazníci budú uplatňovať penále," povedala Tajbošová.
Firmy nemajú jasno ani v tom, či, ako a od koho budú škody z plynovej krízy vymáhať. "Problém je zložitý, lebo vieme, že za to nemôže náš priamy dodávateľ. Postup v tejto veci budeme konzultovať aj s ministerstvom hospodárstva," povedal hovorca trnavského Peugeotu Peter Švec.
Na ministerskú konzultáciu sa odvoláva aj spoločnosť Slovnaft. "Škody vyhodnotíme v rámci súhrnnej správy, ktorú budeme konzultovať s ministerstvom," povedal hovorca firmy Anton Molnár.
Proti "Sovietom" spolu
Ministerstvo má so zástupcami firiem v nasledujúcich týždňoch spracovať sumár vzniknutých škôd. S inventúrou sa obráti na eurokomisiu. Minister hospodárstva Jahnátek sa prihovára za spoločný postup únie: "Nebolo by dobré, ak by sa to rozložilo na jednotlivé krajiny alebo podniky, ktorých sa to dotklo. Potom to bude veľmi komplikované a zdĺhavé."
Stále nie je jasné, či by mala za škody platiť Ukrajina, Rusko, či obaja. "Každá riadna zmluva má v zakotvené aj vymáhanie škôd. Na druhej strane, indície z ruskej strany sú, že Gazprom sa bude odvolávať na to, že škodu nespôsobil, alebo na to, že za neplnenie zmluvy môže vyššia moc. Bude to komplikované," povedal to šéf SPP Bernd Wagner.
(lj)
Autor: Havel zostane na ARO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.