Najmocnejší úrad na svete dnes mení nájomníka. Po odchádzajúcom George W. Bushovi sa prezidentom USA stáva Barack Hussein Obama.
Hoci udalosť dneška je už dlho "orchestrovaná" ako epochálna, keďže ide o prvého "Afroameričana" v Bielom dome, ona by bola prevratná už len tým, že prezidenta s historicky najnižšou podporou na odchode strieda prezident s dôverou historicky najvyššou na vstupe do funkcie. Už to je unikát, pričom je evidentné, že Bushov a Obamov rating vzájomne úzko súvisia. Obama porazil protikandidáta McCaina na perách s mantrou "zmena", ktorej posolstvom bolo, že všetko, ale úplne všetko bude inak ako s Bushom. Z Iraku sa pôjde domov, ekonomická kríza sa vylieči, situácia strednej triedy sa zlepší, a ešte väčšmi obraz USA v zahraničí, rasové bariéry padnú a dane bohatým narastú. A, len tak medzi rečou, zavedie sa aj všeobecné zdravotné poistenie.
Očakávania, ktoré Obama vyvolal, mu garantujú armády oklamaných a sklamaných. Dnes inaugurovaná hlava USA premostila najrôznejšie vrstvy, avšak nie zrozumiteľným programom, ale pocitom spoločne zdieľaných nádejí a túžob, ktoré dokázala otočiť k svojej osobe. Mesianizmus Obamovej zmeny je akoby nové sekulárne náboženstvo, so základnými modlitbami "yes, we can", "our time is now", a evanjeliami, čo spísali najlepší marketingoví experti (napríklad svätý Ron - Axelrod). To, že také obrovské masy veriacich získal politik, ktorý nikdy nič mimo vlastnej kampane neriadil, a ktorý sa vyznamenal ako senátor v Illinois najvyšším počtom hlasovaní "zdržiavam sa", a ako člen Kongresu zase hlasovaním najľavicovejším, je znamenie masmediálneho veku, v ktorom emócie vládnu nad rozumom.
Nedá sa vyčítať Obamovi (napokon, ani McCainovi), že v kampani vezúcej sa na hrebeňoch krízového vlnobitia zamlčiaval voličom, že za svoje hlúpe ekonomické rozhodnutia (hypotéky, credit cards), ktoré urobili, musia platiť rovnako ako bankári na Wall Streete. To sa strednej vrstve, ktorej sa vlichocujú všetci politici sveta, v kampaniach nepripomína. Avšak, ak svoj osobnostný kapitál nechce rozmeniť na drobné centy, tak najneskôr teraz, na nástupe, by Obama aspoň kus pravdy povedať mal. Ak je príbeh "afro" Obamu (mimochodom, polovičný beloch) naozaj naplnením "amerického sna", tak k nemu nerozlučne patrí aj rub mince, že niet obeda zadarmo. Aj to je o Amerike. Zadĺžiť seba, rodinu či štát až po krky detných detí sa na americký sen nepodobá.
To, že Obama chce začať ďalším stámiliardovým "bailoutom", je už znamenie, že taký epochálny až nebude. Ani "dream team" géniov (doslova, bez irónie), ktorým sa obklopil, prelomový nie je. S veľmi podobným výberom "all stars" začínal aj Kennedy. Na strane druhej, Obama s vyžarovaním rockovej hviezdy, na mítingoch ktorého sa vlní do rytmu aj v Európe (až kým nepovie, že bude treba zvýšiť účasť v Afganistane), má výborné predpoklady otupiť hroty antiamerikanizmu, ktoré obchádzajú Európu ako strašidlo, hodné predchodcov - nacizmu a komunizmu. To je fakt a tento "change" potrebujeme zo všetkého najviac.
PETER SCHUTZ
"Očakávania, ktoré vyvolal, mu garantujú armády sklamaných. "
Autor: Havel zostane na ARO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.