V slabšej konkurencii majstrovsky osedlal bežky

V domácom prostredí a na dôverne známom okruhu sa cítil ako ryba vo vode. Niet div, že Peter Mlynár, člen ŠKP Štrbské Pleso, si vybojoval na

uplynulých majstrovstvách Slovenska v bežeckom lyžovaní titul na pätnásťkilometrovej trati klasicky. Nebol to však prvý primát z vrcholného domáceho podujatia, už vlani ako junior sa presadil medzi seniormi.

KOŠICE. Samozrejme, aj tento talentovaný vyznávač úzkej stopy priznal, že využil absenciu domácej špičky, teda Bajčičáka, Bátoryho a Maláka.

Bola to povinnosť

"Bola to moja povinnosť, aby som vyhral," riekol. Preteky sa konali intervalovým štartom. Dodal, že doma má radšej tento spôsob zápolenia, ale v silnejšej konkurencii víta hromadný štart. Tentoraz dominoval s náskokom viac než jedna minúta a 22 sekúnd. "Spočiatku som išiel opatrne, v druhej časti trate som ale zabral a získal som rozhodujúci náskok. Myslím si, že náskok pred druhým bol vcelku jasný." Mlynár naznačil, že štartová listina nebola veľmi nabitá, skôr skromne obsadená a výkonnostne niektorí pretekári zaostávali. "S výnimkou Žižku a mňa ostatní dosť strácali." Pätnástka patrí medzi obľúbené disciplíny slovenského reprezentanta, lebo nie je príliš dlhá. Vzhľadom na vek - v marci bude mať 21 rokov - mu skôr pasujú kratšie trate.

Čakal väčšiu stratu

Na druhý deň sa v rámci šampionátu konala desiatka voľnou technikou. V nej skončil druhý za Malákom so stratou necelých 17 sekúnd. "Bol to celkom dobrý výsledok, v cieli som bol prekvapený. Čakal som, že stratím viac. Na úvodnom kilometri som sa rozbiehal pomalšie, kým Michal ako skúsený pretekár zvolil primerané rýchle tempo." Na margo techniky naznačil, že klasiku má radšej, je v nej viac vycibrený. V tejto sezóne má Peter ešte šancu na medailový zisk, lebo druhá časť M-SR sa bude konať v marci na Skalke. Tam sa uskutočnia šprinty a skiatlon. "Pokiaľ bude taká konkurencia ako cez víkend, tak mám šancu obstáť. Ale ak prídu Bajčičák a Bátory, tak to bude zložité. Ešte v šprinte by som si trúfol, ale v skiatlone rozhodne nie," poznamenal náš zástupca, ktorý v tejto sezóne zažil debut vo Svetovom pohári ako člen štafety. Potom sa už vo sveťáku nepredstavil, ale súťažil na podujatiach v Nemecku a v Česku. "V Nemecku to bola blamáž, strašne sa mi išlo, neskôr som si vybehal cenné body." Ďalšie vystúpenie v SP je v nedohľadne, lebo Mlynár sa sústreďuje na MS do 23 rokov začiatkom februára, ktoré budú jeho debutom na takejto akcii. Či pôjde na MS seniorov v Liberci, nevedno, ale nevidí to reálne, asi dostane prednosť univerziáda v Číne. Na oboch popredných akciách by mal absolvovať viac disciplín. "Želám si, aby som bol úspešnejší než na juniorských majstrovstvách sveta a umiestnenie do tridsiatej priečky by som bral," pripomenul P. Mlynár.