ekonomika.
Na číslach plných zúfalstva a zmaru, ktoré prišli z EK ako prognóza hospodárskeho "rastu" pre celú Európu, je azda najkrajšie to, že špeciálne na Slovensku ich berieme takpovediac v dokonavom vide. Teda asi v tom význame, že "napriek spomaleniu zostaneme najrýchlejší v Európe" (HN a podobne). Hm, hm... Ak je medzi čitateľmi Korzára veľký milovník hazardu, tak na toto by mohol staviť asi tri centy.... Nad slovenských 2,7% HDP, čo je skoro na chlp o dve percentá menej než vo schválenom rozpočte, naozaj nič "rýchlejšieho" v prognóze EK nie je. (EÚ mínus 1,8; eurozóna mínus 1,9; Nemecko mínus 2,3, Česko plus 1,7). Záludnosť akurát je, že odhad pre Slovensko sa zrútil od septembra už o 4 percentá, pričom podobnými tempami ako vidíte (napr. Nemecko v októbri plus 1,4) - padá celá Európa, resp. eurozóna. Takže údaje, ktoré sa objavia v ďalšom odhade, resp. realita za 1.kvartál 2009, sú úplná záhada. Naďalej teda platí, čo sme písali už v októbri, že výkon ekonomiky nebol ešte nikdy taký pohyblivý terč, ako v časoch po Lehman Brothers. Z čisiel EK vyplýva jediná istota: Čaká ich ďalšia revízia.
Povedať, že kto "zostane najrýchlejší v Európe" (a pod.), je dnes nielen absolútne nemožné, ale skoro čierny humor, keďže je už viac ako možné, že pretekať sa bude len od nuly dole a "najrýchlejší" bude štát s najmenším mínusom na konte. Špeciálne k vyhliadkam Slovenska patrí zásadná poznámka, že ako viac exportne orientovaná než "konzumná" ekonomika sme závislejší na poklesoch dopytu za hranicami, než napr. také Rakúsko, kde hrá sektor domácich služieb podstatne výraznejšiu rolu. Po druhé a azda ešte zásadnejšie je, že z plynovej krízy vychádza Slovensko najpostihnutejšie v eurozóne (a druhé v celej EÚ), pričom včerajšie videnie Jána Počiatka, že jej vplyv bude mínus jeden až 1 a pol percenta, je tiež alchýmia. Istotou je, naopak, to, že plynový útok na Slovensko upravená predpoveď EK zakalkulovať nestihla.
To, že "celkový výhľad je desivý" (komisár Almunia), nie je zárukou, že skutočnosť nemôže byť ešte horšia. Skratové reakcie splašených politikov, ktorí sa upriamili v podstate na jedinú liečbu, nalievanie peňazí dínom-dánom, sa nielenže minie účinkom a hrozí inflačnou špirálou v strednodobom horizonte,, ale i konfliktami, ktoré už latentne napínajú vzťahy, napr. medzi Francúzskom a Nemeckom. Sprievodným znakom národných "bailoutov" je prebúdzanie ekonomického nacionalizmu (protekcionizmu). Je totiž evidentné, že ak Francúz dá "bailout" iba tomu výrobcovi automobilov, ktorý si objedná materiál u domácich subdodávateľov, tak tým nielenže zachraňuje pracovné miesta na úkor susedov, ale ešte ich priamo núti k prijatiu rovnakých opatrení, o ktorých racionalite nemusia byť ani presvedčení. Hospodársky pokles, hoci naozaj bezprecedentný, nie je v tejto realite ani najväčšou hrozbou. Tou sú politici, ktorí pobehujú po spáleniskách s kanistrami s benzínom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.