vojnové zločiny na základni Guantánamo.
GUANTANÁMO/LONDÝN/BRUSEL. Nrobil tak len niekoľko hodín po utorkovom nástupe do funkcie 44. prezidenta USA.
Žiadosť prokurátorov sa týka všetkých 21 prípadov, ktorými sa v súčasnosti zaoberajú vojenské komisie vrátane pozorne sledovaného prípadu piatich podozrivých, obvinených z účasti na príprave teroristických útokov z 11. septembra 2001. Tribunály by mali prerušiť svoju činnosť na minimálne 120 dní, pokým nová administratíva ukončí previerku súčasného systému trestného stíhania podozrivých teroristov. Pozorovatelia očakávajú zásadné zmeny v celom systéme.
Obamovu iniciatívu privítali aktivisti monitorujúci dodržiavanie ľudských práv väzňov na Guantáname ako prvý krok k definitívnemu zrušeniu kontroverzných tribunálov. "Obama dal najavo, že si uvedomuje naliehavosť zmeny deštruktívneho kurzu, ktorý v boji proti terorizmu zaujala predchádzajúca administratíva," uviedol Gabor Rona, riaditeľ organizácie Human Rights First.
S ukončením činnosti špeciálnych tribunálov, ktoré by znamenalo ďalšie prieťahy v rozpracovaných súdnych procesoch s teroristami, protestujú príbuzní obetí útokov z 11. septembra. Aktivisti vyzývajú Obamu, aby procesy s osobami podozrivými z terorizmu presunul do kompetencie štandardných súdov v USA.
AI: To nestačí
Rozhodnutie privítala aj organizácia zaoberajúca sa porušovaním ľudských práv Amnesty International (AI). Aktivisti však dodávajú, že pozastavenie procesov nestačí, treba ich ukončiť a zadržiavaných vo vojenskej základni na Kube stíhať v rámci amerického federálneho súdneho systému.
"Rozhodnutie zastaviť vojenské súdy na Guantáname je krokom správnym smerom, ale veľmi rýchlo musí nasledovať zastavenie týchto neférových procesov. Všetky obvinenia na základe Zákona o vojenských komisiách by mali byť stiahnuté. Všetky budúce procesy s ľuďmi zadržiavanými na Guantáname by sa mali uskutočniť pred americkými federálnymi súdmi," píše sa vo vyhlásení mimovládnej organizácie.
EK víta rozhodnutie
Európska komisia včera privítala rozhodnutie Obamu. Komisár pre slobodu, spravodlivosť a bezpečnosť Jacques Barrot vyjadril potešenie nad tým, že jedným z prvých krokov Obamu je uzavrieť smutnú kapitolu väzenia na Guantáname. "Je to veľmi silný symbol. V právnom štáte musí mať každá osoba právo na obhajobu. Dôverujem USA," vyhlásil podpredseda EK.
Podľa Bruselu je predčasné hovoriť o možnosti presunu niektorých väzňov do členských krajín EÚ. Je okrem toho na jednotlivých krajinách, či sa rozhodnú pre takýto postup. Vo väzení na Guantáname je približne 250 väzňov z rôznych krajín bez vznesenia obvinení či riadneho súdneho procesu.
Autor: tasr/sita/ap
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.