BILANCIA VYČÍNOV POČASIA: 18 OBETÍ
Celkovo 18 obetí v Španielsku, Francúzsku a Nemecku si uplynulý víkend vyžiadala búrka Klaus, ktorá po sebe zanechala škody vo veľkej časti Európy.
MADRID/PARÍŽ/BERLÍN/RÍM. Vietor počas búrky dosiahol v nárazoch rýchlosť do 194 kilometrov za hodinu. Európa sa včera spamätávala z následkov počasia. Po búrke zostali zablokované cesty, zničené budovy, prerušené elektrické vedenie.
Najviac obetí v Španielsku
Najväčší počet obetí zaznamenali v Španielsku. V obci Sant Boi de Llobregat prišli o život štyri deti po tom, ako sa zrútila strecha športovej haly. Ďalších 13 detí a dvaja dospelí utrpeli zranenia. Medzi ďalšími ôsmimi obeťami v Španielsku boli aj dopravný policajt a rybár, ktorý zahynul počas záchrannej akcie. Vo Francúzsku zahynuli štyria ľudia, v Nemecku dvaja.
Podľa francúzskych úradov by však počet obetí bol vyšší, ak by systém včasného varovania nefungoval tak dobre. Búrka sa koncentrovala v troch regiónoch, jej následky boli preto obmedzené. Na juhu Francúzsku boli však aj dnes milióny ľudí bez elektrického prúdu, opravy potrvajú dlhšie ako jeden deň. Nefungovali telefóny, niekoľko rodín zostalo bez strechy nad
hlavou.
Úrady včera vo Francúzsku zrušili dopravné zákazy, ale premávku stále ohrozuje pád stromov. V Španielsku vietor zintenzívnil dva lesné požiare, čo si vyžiadalo evakuáciu 15 000 ľudí. V Galícii prišla o strechu škola a plaváreň.
Odborníci porovnávali búrku so zničujúcou zimnou búrkou, ktorá zasiahla Francúzsko a ďalšie časti západnej a strednej Európy v roku 1999. Podľa klimatológov bola deštruktívna sila víkendovej búrky ďalším dôkazom nebezpečenstva, vyplývajúceho z celosvetových klimatických zmien.
Benátky opäť pod vodou
Benátky sa včera opäť ocitli pod vodou. Niektoré časti talianskeho mesta lagún, ako aj Námestie svätého Marka, zaplavili prílivové vlny. Úrady pripisujú záplavy silným nárazom vetra, ktorý vohnal do mesta masy vody. Viacero občanov vyšlo von v gumených čižmách.
V decembri po výdatných zrážkach dosiahla voda v meste najvyššiu hodnotu za uplynulých 22 rokov. Stúpla o 1,56 metra, pričom išlo o štvrtý najvyšší stav hladiny vody za uplynulých 100 rokov. V posledných rokoch hlásia Benátky čoraz častejšie, že sú pod vodou. Ako príčina sa uvádza okrem iného aj pokles morského dna. Niektorí odborníci sú skeptickí v tom, či je možné mesto dlhodobo ešte zachrániť. Má sa vybudovať obrovský systém pohyblivých hrádzí. Ochranári však proti tomu protestujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.