Stíhacia jazda bez efektu

Sportnet|28. jan 2009 o 00:00

Záhreb. Slovenskí hádzanári sa s premiérovou účasťou na MS rozlúčia zajtrav dueli o konečné 9. miesto. Rozhodla o tom ich tesná prehra so Švédskom

Záhreb. Slovenskí hádzanári sa s premiérovou účasťou na MS rozlúčia zajtra

v dueli o konečné 9. miesto. Rozhodla o tom ich tesná prehra so Švédskom 26:27, ktorá zverencov trénera Zoltána Heistera obrala o možnosť zahrať si o vyššie priečky. Slováci predviedli v druhom polčase ďalšiu skvelú stíhaciu jazdu, no v závere im chýbalo

viac pokoja na vyrovnanie.

Heisterov tím pôsobil najprv v útoku proti aktívnej švédskej defenzívnej čiare bezradne a z prvých siedmich striel sa k švédskemu brankárovi Sandströmovi predrali cez bloky len dve. Kým v ofenzíve to bolo trápenie, v obrane hráči v bielom úplne prepadali. Štochl, ktorý

sa vrátil do slovenskej bránkym, síce opäť ponúkol zopár skvelých zázrakov, jeho spoluhráči ho však trestuhodne nechávali v štichu. Martin Straňovský po 20. min skresal päťgólový deficit na tri presné strely, do prestávky ale Švédi získali pohodlný náskok. Po obrátke prejavili hráči s dvojkrížom viac chuti. Štochl chytil dve sedmičky, po Šulcovej naskakovačke bolo 15:17 a potom sa švédsky náskok scvrkol na jediný gól. Urban mohol po brejku vyrovnať, no trafil len švédskeho gólmana a následne museli Slováci takmer dve minúty čeliť až dvojnásobnému oslabeniu a aj keď Kukučka zažiaril v individuálnej akcii proti Kimovi Anderssenovi, nezastaviteľný Doder vrátil Švédom trojgólový vankúš. Po úspešnej Kukučkovej sedmičke bolo 15 min pred koncom už opäť iba o jediný gól. Dirigent slovenskej hry si zachoval pevné nervy aj pri ďalšom pokutovom hode a po prvý raz vyrovnal. Ďalšia sedmička a opäť neomylný Kukučka znamenalo premiérové slovenské vedenie. Osem minút pred záverečnou sirénou ale už opäť prehrávali (22:23). Navyše po treste Martina Straňovského bola trojgólová strata opäť na svete. Štochl však opäť zdeptal súpera v sedmičkovom minidueli a Tomáš Straňovský znížil na jeden gól. Dráma vyvrcholila 38 s pred koncom, no Heisterov plán sa v powerplay 7:5 nepodarilo zrealizovať.

Slovensko - Švédsko 26:27 (11:15).SR: Štochl, Paul Szücs 2, Kukučka 9/5, Šulc 3, Nižňan, Urban, Kopčo, Pekár, Valo 1, Petro 3, T. Straňovský 3, Antl , M. Straňovský 5. Švédsko: Sjöstrand, Sandström Gustafsson, Andersson 3, Källman 1, Lennartsson, Doder 11, Arrhenius 2, Larholm 5, Carlén 2, Karlsson, Jakobsson, Fahlgren 2. Rozhodovali: Gjeding a Hansen (obaja Dán.), vylúčení: 5:5, ČK: 48. Doder (Švéd.) za nešportové správanie, 7 m hody: 5/5 - 3/0,

10.500 divákov.

Tréner SR Zoltán Heister: "V úvode sme doplácali na časté chyby v útoku a hoci v druhom dejstve sme zlepšili hru a dokonca sme aj viedli, ďalšími chybami sme dali súperovi ďalšiu šancu. V závere sme mohli vyrovnať, no o našej prehre rozhodla individuálna chyba."

(tasr+sita)

I. štvrťfinálová skupina: Maďarsko - Kórejská republika 28:27 (11:14)

II. štvrťfinálová skupina: Macedónsko - Srbsko 28:32 (16:15), Dánsko - Nemecko 27:25 (14:14)

Zostávajúce výsledky - o 23. miesto: Austrália - Saudská Arábia 19:23 (11:15), o 21. miesto: Kuvajt - Brazília 24:27 (12:13), o 19. miesto: Kuba - Alžírsko 27:34 (15:18), o 17. miesto: Argentína - Tunisko 23:29 (13:14), o 15. miesto: Rumunsko - Rusko 42:38 (25:21),