Aj keď je zima v plnom prúde, správny záhradkár už očakáva príchod teplejšieho jarného počasia.
Morenie osiva
Prispieť k zdravému vývoju priesady, ale aj jednotlivých rastlín vysadených na trvalé stanovište v záhrade môžeme dôkladným morením, najmä nami dopestovaného osiva, čím zničíme choroboplodné zárodky na osive, prípadne i vo vnútri semien.
Špecializované predajne nám ponúkajú rôzne suché i kvapalné moridlá. Podľa toho, aké moridlo použijeme, hovoríme o morení suchou alebo mokrou cestou. Pri suchom morení dáme do nádoby s dobre uzavierateľným vekom trochu moridla a nasypeme semená. Nádobu uzatvoríme a dôkladne pretrepeme.
Časť moridla uľpie na semenách. Zvyšné moridlo odstránime preosiatím namoreného osiva cez sitko.
Pri použití kvapalného moridla postupujeme trochu odlišne. Roztok moridla v predpísanej koncentrácii nalejeme do nádoby. Osivo dáme do vrecka z riedkej tkaniny a na 10 až 15 minút ponoríme do roztoku.
Vreckom so semenami občas pohýbeme, aby sa vypudil vzduch. Po namorení osivo osušíme a hneď ho môžeme vysiať, poprípade na krátku dobu aj uskladniť.
Hoci sme morením osiva zbavili semená choroboplodných zárodkov, čo je posledným krokom predosevnej prípravy semien, vývoj sadeníc ešte nemusí byť taký úspešný, ako si želáme.
Na úspešnom vývoji sadeníc sa podieľa aj pôda. Niekedy môže obsahovať patogénne mikróby, plesne a živočíšnych škodcov v rôznych vývojových štádiách, ktoré slabé vyvíjajúce sa rastlinky napádajú a poškodzujú. Z pôdy ich môžeme odstrániť vysokou teplotou alebo chemicky.
Najjednoduchší a najprístupnejší spôsob dezinfekcie je teplo. Menšie množstvo zeminy, ktorú chceme použiť na predpestovanie priesad v debničkách alebo v črepníkoch dezinfikujeme preparovaním horúcou parou.
Navlhčenú zeminu zahrievame v uzavretej nádobe asi 30 minút pri teplote 90 až 95 stupňov v sporákovej rúre, paráku či v kovovej nádobe nad rozpáleným dreveným uhlím.
Teplota ničí vírusy, baktérie, huby i vývojové štádiá živočíchov. Tepelnú dezinfekciu pôdy robíme mesiac, najneskôr dva týždne pred výsevom.
Namáčanie a naklíčovanie osiva
Naklíčovaním a namáčaním osiva urýchlime vzchádzanie a dosiahneme vyrovnanejší porast. Máčame najmä semená tých rastlín, ktoré pomaly klíčia. K takým patrí cibuľa, mrkva, petržlen. Ich semená namáčame až 60 hodín.
Semená papriky a rajčiakov držíme vo vode najviac 40 hodín. Vodu pravidelne každých 10 hodín vymieňame a semená na pol hodiny necháme na vzduchu. Po napučaní ich osušíme a ihneď môžeme vysievať do vlhkej pôdy.
Pri naklíčovaní necháme osivo vo vode napučať. Potom ho v tenkej vrstve rozložíme na roztiahnutom plátne a prikryjeme vlhkým plátnom.
Ak semená vyklíčia, vysievame ich do vlhkej pôdy. S naklíčenými semenami pracujeme opatrne, aby sa klíčky nepovylamovali.
(Pokračovanie nabudúce)
Autor: PhDr. VLADIMÍR ČERNÁK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.