operencov označuje ako škrek. Pokiaľ si zháňajú potravu ďalej od domu, obmedzuje sa len na vzájomnú informovanosť v rámci kŕdľa (výskyt chutnej potravy).
Oveľa horšie je počúvať perličí škrek hneď zrána na dvore, skôr ako sa vyberú do okolia za potravou alebo večer pred nočným odpočinkom. K"predspevákovi" sa vzápätí pridruží celý kŕdeľ a aby ani jedna perlička nebola ukrátená, v škriekaní sa priam predbiehajú.
Príčina susedských sporov, ale aj strážkyne dvorov
Nepríjemné to môže byť najmä pri chove týchto vtákov na dvore alebo vo voliére bez výbehu. Aj keď to majiteľovi neprekáža, susedia určite budú namietať. Kŕdeľ perličiek sa potom stáva predmetom zvád a hnevov, čo neraz musí riešiť až obecný úrad. Treba dodať, že doposiaľ nebolo vyšľachtené žiadne plemeno ani hybrid z perličiek, ktorý by mal túto prirodzenú vlastnosť potlačenú.
Na druhej strane perličky svojím hlasom upozorňujú domácich na každého návštevníka a všetkom nové, čo sa objaví v ich blízkosti, čiže plnia aj akúsi strážnu službu a na rozdiel od väčšiny psov sú "nepodplatiteľné". Navyše ich hlasový prejav neznášajú aj hlodavce, lasica či kuna, ktoré sa týmto miestam vyhýbajú.
Halové chovy v zahraničí
Perličky sa odporúča chovať najmä na okrajoch dedín alebo na samotách. Smerom na západ a juh od našej republiky sú už založené halové chovy, v ktorých sa produkujú konzumné vajcia, ale aj hybridné perličie brojlery. Aj v týchto zariadeniach vtáky medzi sebou intenzívne komunikujú, čo uzavretý priestor ešte znásobuje. Ošetrovateľom sa preto odporúča používať chrániče na uši.
Perličie mäso je u nás zatiaľ málo obľúbené
Prax umožňuje chovať perličky najmä na okrajoch dedín a na samotách, kde by ich hlasový prejav neprekážal, a predsa to tak nie je.
Možno to pripísať nezáujmu či nenáročnosti slovenského konzumenta pri zostavovaní jedálneho lístka, ale aj skutočnosti, že vidiecky človek si skôr potrpí na mäso kurčiat, sliepok, husí či kačíc.
Zároveň vidiecka kuchárka v záplave práce dáva prednosť tradičnej príprave jedál pred časovo a na pochutiny náročnou, špecifickou úpravou perličieho mäsa.
Autor: ING. PETER ORSZÁG
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.