"očakával v dôsledku svetovej krízy škrabance, napríklad na hospodárskom raste", ale stále najvyšší rast v EÚ, je vyhlásenie "absolútneho krízového režimu, v ktorom je modifikovateľné všetko" (Počiatek), celkom zásadný pokrok. A my si môžeme len zamrmlať spolu s Krylom, že "tato noc nebude krátká". Najmä nie s týmito dvomi, priatelia.
Povedať, že vojna ostrými nábojmi proti kríze začala na Slovensku práve týmto, sa úplne nedá, keďže vždy treba mať na zreteli, že základná metóda riadenia Fica je mediálna pyrotechnika. To si môžeme otestovať na príklade prvého protikrízového "balíčka" kedysi z jesene, z ktorého niektoré opatrenia, napr. "pravidelne informovať vládu o plnení záväzkov investormi o počte vytvorených pracovných miest (...)" , či "zavedenie systému rekreačných poukážok", dramaticky nabrali na aktuálnosti. (To druhé preto, že rekreačné poukážky ocenia všetci prepustení.) Skrátka a dobre, tak ako boli tri štvrtiny opatrení proti kríze z októbra mediálna čača, rovnaký guláš bude o mesiac či dva aj z tých, čo navarili teraz.
Zároveň je ale situácia zmenená, Slovensko smeruje do recesie, a ani o Ficovi sa nesmie predpokladať, že by nič netušil. Hrozba, že z nápadov, s ktorými prišli v stredu, nezostane všetko na papieri, je teda reálna. To, zrejme, sa nevzťahuje na úspory vlády, ktoré vo výške 330 mil. eur (to je presne 10 miliárd starých peňazí) majú vykryť historicky prvý slovenský "bailout", konkrétne na "podporu zamestnanosti". No. O Ficových úsporách sa dá len srandovne. Ak aj škrtneme "klimatizovaný tunel" na úrade vlády, spomeňme napr. zmrazenie platov ústavných činiteľov, ktoré prinesie úsporu 15 miliónov. Sk, samozrejme... Hehehe. To, na čom sa sporiť už nebude, sú napr. poslanecké ubytovne v prominentnej lokalite, čo buduje firma Širokého Váhostav. Šetrenie sa prejaví na jedinom mieste: na obrane, keďže slovenská armáda je v takej kondícii, že keby vtrhol Džingischán s lukmi a šípmi, tak možno udržíme zvrchovanosť aj tri dni.
Desať miliárd zo správy štátu Fico nevytrasie, ani keby predal vinicu. Ani relevantný zlomok. Zásadné je toto: Všetky opatrenia proti kríze, čo nemajú prísne plošný charakter, teda napr. odpúšťanie odvodov firmám, ktoré hlásia prepúšťanie, sú zneužiteľné a prínos nevyváži náklady. Vyhovujú len lobistom. Pozrite si tú vydarenú Hospodársku radu vlády, čo teraz založili. Zároveň, zároveň: 330 mil. eur, teda cca pol percenta HDP, nemôže mať viditeľný "impact" na hospodárstvo. To znamená, že nás čakajú "bailouty" nové a krajšie. Na miesto 2,1 percenta deficitu si do rozpočtu môžete dosadiť už čokoľvek. Niežeby sme to nepredvídali dávno, ale po strede je to hausnumero. Kľúčové je si uvedomiť, že všetky peniaze, ktorými ide Fico "bojovať" proti kríze (v rámci Národného frontu zase vyzval firmy, banky, samosprávy), sú na dlh, požičané, na ktoré napokon ani nedostane úver, lebo trh s dlhopismi pôjde pod kytky tiež.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.