možné, že vedľajším efektom bude prebudenie záujmu o verejné dianie. Pretože to, čo sa deje, resp. diať ešte bude, má svoj takpovediac ľudský rozmer, na rozdiel od odťažitých diskusií v parlamente. Kto sleduje napr. vývoj nezamestnanosti a prognóz, vie, o čom je reč.
Ak je pravda, že koaličná rada sa dnes stretáva po dvoch mesiacoch, tak slová Jána Slotu, že "problémov je toľko, že by sme mohli sedieť celý rok", sú dobrým svedectvom o hĺbke záujmu týchto politikov o "celosvetovú finančnú a hospodársku krízu, ktorá svojimi rozmermi už prekonala hospodársku krízu z 30. rokov" (Fico). Niežeby sme netušili, že premiér a predseda SNS si občas súkromne poklebetia (horúca linka?), ale rady, porady, stretnutia, "summity" sú všade inde na dennom poriadku. Koaličná rada Smer-SNS-HZDS je asi jediné európske (ústavné či politické) grémium, ktoré kríza ani neofúkla. Dokonca ani plynová! Reči, že ústavné kompetencie majú predsa premiér a vláda, sú naprosto od veci, tu ide o politicko-strategické rozhodnutia par excellance. Jeden príklad za všetky: Keby Merkelová v Nemecku nemala koaličného partnera, tak neexistuje ani balíček za 50 miliárd eur, resp. prijme sa podstatne menší a iný. Podobne je to všade. Práve existenčné dopady na masy burcujú politikov, aby stupňovali či reálne, či mediálne aktivity. V normálnej demokracii s vládou koaličného typu je absolútne nepredstaviteľné, aby o takom ďalekosiahlom kroku, ako je (potenciálny) spoločný podnik štátu a Gazpromu (!!), rozhodol predseda vlády v jednej osobe. O tom, ako je z rozhodovania takej bezpečnostno-strategickej brizancie vyradený na Slovensku parlament, škoda reč. Mimochodom, to sa týka aj opozície, ktorá vie zvolávať mimoriadne schôdze len a zásadne, keď ide o nejaké odvolávanie.
Kto si povie, že je predsa veľké šťastie, ak táto skvelá koaličná rada dovolenkuje, má veľa pravdy. Hoci nie je jasné, o čo je múdrejší Fico mínus Mečiar a Slota, ako všetci dohromady... Túto rovnicu nevyriešime. Iná vec je, že po dnešku nemusí platiť všetko (nič??), čo predseda vlády rozprával minulý týždeň napr. v súvislosti s úsporou 300 miliónov eur na podporu zamestnanosti. Precedensy sme už videli. Napríklad pred štyrmi mesiacmi, keď, Počiatek-Nepočiatek, po jednej koaličnej rade narástol deficit o štyri desatiny percenta. Predstava, ako Slota a Mečiar súhlasia, že sa škrtajú verejné obstarávania a rôzne nákupy v rezortoch výstavby či pôdohospodárstva, je teda komplikovaná. Najkrajšie je, že nie každému, keďže široké publikum túto "úsporu" vzalo vážne a úprimne verí, že odtiaľ prídu zdroje na podporu pracovných miest. Hm. Ak nepustili ani chlp v októbri, nevidieť, prečo by sa nechali strihať vo februári v situácii, keď Počiatek zároveň trúbi, že "modifikovateľné je všetko". Ale dobre. Priority týchto "lídrov" sú verejne a dlhodobo známe, takže sa necháme prekvapiť, čo s nimi urobí "krízový režim".
"Koaličná rada je asi jediné európske grémium, ktoré kríza ani neofúkla."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.