SPRÍSNILI PODMIENKY PRE ŽIADATEĽOV
Noví klienti alebo tí, ktorým sa v tomto období prehodnocuje úroková sadzba, zrejme nepocítia zníženie v rozsahu, o akom hovoria banky. Tie sú opatrnejšie pre hospodársku krízu.
BRATISLAVA. Niekoľko bánk sa rozhodlo znížiť od februára úročenie hypoték. Nerobia to preto, aby vyšli v ústrety klientom v čase krízy, ale preto, že zlacneli peniaze, ktoré si požičiavajú od iných bánk. V polovici januára ako prvá znížila tento rok úročenie hypoték ČSOB. Od februára sa k nej pridávajú Slovenská sporiteľňa, VÚB, UniCredit Bank a Volksbank. Tatra banka znižovala úroky v polovici decembra.
Klesli iba krátkodobé sadzby
Banky neupravujú nadol všetky úrokové sadzby, ktoré dávajú klientom na výber. Znižujú najmä sadzbu fixovanú na jeden rok. Napríklad Slovenská sporiteľňa znížila takúto úrokovú sadzbu o 0,9 percentuálneho bodu, VÚB a predtým ČSOB o 0,7 bodu. "Situácia je stále nejasná. Meniť dlhodobejšie sadzby je pre banky rizikovejšie. Na druhej strane to odráža očakávanie, že recesia nepotrvá večne a úrokové sadzby sa vrátia na vyššie úrovne," povedal analytik Next Finance Vladimír Pikora.
Zníženie úroku o 0,9 percentuálneho bodu pri úvere vo výške 49 791 eur (1,5 milióna korún) sa podľa prepočtov Slovenskej sporiteľne prejaví poklesom mesačnej splátky asi o 25,15 eura (758 korún). Platí to pre úver, ktorý klient spláca 20 rokov. Ročne tak ušetrí zhruba 302 eur (9 098 korún). Banka to prepočítala pri najnižších úrokoch.
"Nebude pravidlom, že každý klient získa zníženú úrokovú sadzbu," hovorí Miroslava Mitková z Hypocentra. Banky môžu klientom napočítať rizikovú prirážku, ktorá výsledný úrok zvýši. V nevýhode sú napríklad klienti, ktorí už majú zápis v úverovom registri.
Banky prihliadajú aj na vzdelanie žiadateľa o hypotéku, na región, z ktorého pochádza, alebo na to, či mobilnému operátorovi platí za paušál alebo má iba kartu.
Z údajov Národnej banky Slovenska vyplýva, že priemerná úroková sadzba z novo poskytnutých úverov bola v decembri na úrovni 6,5 percenta, čo je najviac za celý minulý rok. Najnižšia bola v apríli, a to rovných 6 percent. "V priemernej sadzbe je už cítiť zvýšenú averziu voči riziku," hovorí analytik Volksbank Vladimír Vaňo.
"Dlhé" úroky ešte neklesnú
Banky k zníženiu krátkodobých sadzieb dotlačil výrazný pokles úrokov Európskej centrálnej banky (ECB). Z rovnakých dôvodov banky znížili aj úročenie termínovaných vkladov. Získať štvorpercentný úrok z vkladu je už takmer nemožné. Pre klasické hypotéky platí, že ich banky majú prefinancovať z peňazí, ktoré získajú vydávaním hypotekárnych záložných listov. "Banky od septembra neumiestnili na trhu žiadne nové emisie záložných listov. Nedá sa teda ani posúdiť, ako sa vyvíja ich cena," povedal analytik VÚB Martin Lenko.
Zvýši sa počet poistených úverov
Prekážkou lepšej sadzby je aj rastúca obava bánk, že klient môže mať časom problém so splácaním hypotéky. Preto banky sprísnili podmienky pri hodnotení žiadateľov. Ľudia, ktorí sú v skúšobnej alebo výpovednej lehote, hypotéku zrejme nedostanú. Obmedzili sa rizikové produkty, napríklad hypotéky bez dokladovania príjmu.
"Počítame s tým, že viac klientov si bude chcieť poistiť úver, prípadne požiada o odklad splátok alebo o predĺženie splatnosti úveru, aby sa im znížila mesačná splátka," hovorí vedúca odboru financovania Slovenskej sporiteľne Michaela Trojčáková.
Pomoc ľuďom, ktorí splácajú hypotéku, v prípade straty zamestnania, prisľúbil v piatok aj premiér. Ministerstvo financií zatiaľ nevedelo spresniť detaily, ako by taká pomoc mala vyzerať v praxi. Bankári očakávajú, že kríza na nich dopadne v druhom polroku. "Prejaví sa to aj v zníženom záujme o úvery," hovorí Trojčáková. Napriek tomu sporiteľňa v tomto roku ráta s nárastom úverov o 20 percent.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.