Odborári trvajú na zvyšovaní platov zdravotníkov o desať percent
BRATISLAVA. Obmedzenie výroby, zmrazenie platov a prepúšťanie. To je odpoveď väčšiny odvetví na hospodársku krízu. Zdravotnícke odbory však predpokladajú, že v ich odvetví sa nebudú robiť reštrikcie, a trvajú na tom, aby sa mzdy lekárov a sestier tento rok zvýšili o 10 percent.
Predseda odborového zväzu zdravotníctva Anton Szalay hovorí, že nežiadajú nič nové, len to, čo ešte v júni minulého roka predložili zamestnávateľom. Nemocnice sa bránia, že monetálne na to nemajú a pre krízu ani nemusia mať.
"Odborárski bossovia by sa mali vážne zamyslieť nad tým, či žiadať desať percent je reálne a vôbec aj morálne, keď každý deň ľudia prichádzajú o prácu a vo veľkých fabrikách sa znižujú platy," hovorí Marián Petko, prezident Asociácie nemocníc Slovenska, ktorá zastupuje menšie nemocnice. O nových zmluvách s nemocnicami budú zdravotné poisťovne rokovať až na obdobie od apríla, dovtedy im dávajú rovnaké peniaze ako vlani.
"My sa vieme dohodnúť, že by k zvýšeniu platov došlo od 1. apríla. Netlačíme na to teraz. Sme si vedomí, že ľudia prichádzajú o prácu," hovorí Szalay.
Petko však tvrdí, že peňazí viac prísť nemusí, pretože vlani nemocnice hospodárili horšie ako v roku 2007. "Je úplne jasné, že nemajú finančné prostriedky na ďalšie zvýšenie platov lekárov a sestier."
Konečné slovo majú poisťovne. Petko sľubuje, že ak tie nemocniciam pridelia viac peňazí, premietnu to do platov.
Zdravotné poisťovne však pravdepodobne nemôžu rátať s vyšším výberom poistného. Mnoho ľudí totiž prichádza o zamestnanie, a tak nemôže prispievať do systému. Štát síce za nezamestných platí odvody, no tie sú nižšie ako to, čo za nich odvádzal zamestnávateľ. Poisťovne tak môžu byť nútené obmedziť výdavky na nemocnice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.