vrátil prezident Ivan Gašparovič. Tá upravuje písanie zemepisných názvov v učebniciach pre národnostné menšiny. Po búrlivej rozprave napokon parlament hlasmi Smeru-SD, SDKÚ-DS, SMK a KDH veto prezidenta prelomil. SNS avizuje, že sa obráti na Ústavný súd.
BRATISLAVA. SNS predloží novelu školského zákona, ktorú včera opätovne schválil parlament, na budúci týždeň na Ústavný súd. Uviedol to predseda SNS Ján Slota so slovami, že hlasovanie poslancov sa stranu Smer-SD spolu
s SMK považuje "minimálne za nechutné".
Slota: Bol to obchod
"Bol to asi nejaký obchod s SMK, inak si to neviem vysvetliť," naznačil Slota, podľa ktorého možno Smer-SD podporil novelu z dielne SMK výmenou za podporu Lisabonskej zmluvy. Tú sa koalícii podarilo presadiť práve vďaka podpore SMK. Iniciátorom "obchodu" mal byť podľa neho podpredseda parlamentu, Smer-SD má na tejto pozícii Miroslava Číža.
Argumenty prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý považuje novelu za nevykonateľnú a v rozpore s ústavou, sú podľa Slotu natoľko presvedčivé, že ho rozhodnutie parlamentu znovu novelu schváliť prekvapilo. "Je to nerealizovateľné," odpovedal na otázku, ako bude nominant SNS na ministerstve školstva Ján Mikolaj implementovať novelu do praxe.
Smer i SMK obchod odmietajú
"To sú silné slová a toto by sme si v každom prípade mali vyprosiť," reagoval na Slotu poslanec Smeru Dušan Jarjabek. "V tomto hlasovaní nešlo o nič iného, ako o potvrdenie toho prvého hlasovania.
Prečo by poslanci, ktorí hlasovali v prvom hlasovaní 'za', mali pri druhom hlasovaní byť 'proti'?," povedal.
Podpredseda SMK József Berényi tiež dohodu so Smerom-SD jednoznačne vylúčil. Ohľadom vykonateľnosti novely podpredseda SMK László Szigeti podotkol, že minister školstva je povinný novelu implementovať. "Chcem mu pripomenúť, že vtedy, keď zložil svoj sľub ako člen vlády, sľuboval, že bude pracovať v zmysle Ústavy a zákonov SR a v tomto prípade mu nič iné neostáva."
O čo ide
Novela sa stala priechodnou vďaka pozmeňujúcemu návrhu, ktorý predložil Pavol Paška (Smer-SD). Podľa neho geografické názvy, ktoré sú vžité a zaužívané pre tú-ktorú národnostnú menšinu, sa budú písať v podobe, v akej boli v schválených učebniciach z rokov 2002-2006. Národniari kritizujú, že nikto nedokáže určiť, ktoré sú vžité a ktoré nie. Prijatá novela bude účinná od 1. apríla.
Spor okolo učebníc vyvolali nové vlastivedy a dejepisy pre školy s vyučovacím jazykom maďarským. Učebnice spôsobili aj napätie v slovensko-maďarských vzťahoch. Maďarská strana kritizovala, že Slovensko obmedzuje používanie maďarského jazyka, pretože zemepisné názvy uvádzajú v slovenčine, do maďarčiny sú preložené v prekladovom slovníku na konci knihy. Niektoré školy sa rozhodli učebnice vrátiť ministerstvu školstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.