Paška tvrdí, že žiadne návrhy nemajú
Opozícia plánuje iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu v prípade, že vládna koalícia bude ignorovať jej odborné návrhy na riešenie hospodárskej krízy.
BRATISLAVA. "Ak sa nedokážeme presadiť cez nášho nominanta v Rade pre hospodársku krízu, tak nám nič iné neostáva, ako predstaviť náš projekt na rokovaní Národnej rady," povedal v nedeľu poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda KDH Pavol Hrušovský v diskusnej relácii Slovenskej televízie (STV) O 5 minút 12.
Jedným z dôvodov je podľa Hrušovského aj ignorovanie návrhu opozície na politickú a zároveň odbornú diskusiu o riešení hospodárskej krízy. Hrušovský uviedol, že opozícia je za zníženie odvodov. "Ekonómovia hovoria, že najhoršie dopady sa ukážu budúci rok, preto aj dnes treba prijímať také rozhodnutia, ktorých pozitívne efekty sa prejavia budúci rok," povedal líder KDH.
Parlamentnú pôdu preto považuje Hrušovský za jediné možné miesto na politickú i odbornú diskusiu. "Neostáva nám nič iné, ako využiť ústavné, legitímne právo, zvolať mimoriadnu schôdzu," povedal
Hrušovský, podľa ktorého sa návrhy opozície stretávajú v Národnej rade SR s neochotou, neúctou a s opovrhovaním zo strany koaličných poslancov.
K mimoriadne zvolanému zasadnutiu parlamentu by malo podľa šéfa KDH dôjsť potom, keď opozičné návrhy budú mať normatívnu podobu a budú ich vedieť predstaviť. Časovo však tento zámer nekonkretizoval. "Nechceme narúšať priebeh prezidentskej volebnej kampane a vstupovať do nej. Termín ešte nie je známy, ale chceme to urobiť," vyhlásil.
Paška: Kde máte tie návrhy?
O riešeniach opozície zapochyboval Hrušovského spoludiskutér predseda parlamentu a podpredseda Smeru-SD Pavol Paška. "Ako je to teda s tými vašimi riešeniami, ktoré vám takzvane nechceme umožniť odprezentovať v Národnej rade, keď potrebujete ešte čas do konca marca, kým si to ujasníte v hlavách?" opýtal sa Paška.
Šéf parlamentu je podľa jeho slov rád, že existuje štandard legislatívneho procesu. "A práve návrhy zákonov a noriem sú tým štandardným priestorom všade v demokratických parlamentoch, kde sa vedie odborná diskusia a kde sa predkladajú aj konkrétne riešenia, ktoré sú potom realizovateľné v praxi," povedal Paška.
Hrušovský: Paška spravil z parlamentu tribunál
Výzvy na odstúpenie opozície z úst predsedu parlamentu Pavla Pašku (Smer-SD) odporujú podľa lídra KDH Pavla Hrušovského demokratickému charakteru Národnej rady SR. "Necítim morálny dlh taký, že by som sa mal vzdať poslaneckého mandátu, ani Ti tú radosť neurobím," povedal svojmu nástupcovi vo funkcii predsedu parlamentu v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy.
Paška si podľa neho spravil z Národnej rady tribunál. Hrušovský preto vyzval Pašku, aby o kupovaní poslancov predložil dôkazy. Zdôraznil, že politické rozhodovanie nemôže byť postavené na domnienkach. Všetci tí, ktorí hovoria o kupovaní, by mali prísť s dôkazmi, vyhlásil.
Paška sa bránil tým, že na odstúpenie nevyzýval celú opozíciu, iba jej lídrov. Hlavne Mikuláša Dzurindu, ktorý realizoval výkon moci na základe "škandalózneho prehrešku". Zdôraznil, že profitovanie z korupcie poslancov priznal minister druhej Dzurindovej vlády a súčasný podpredseda KDH Daniel Lipšic. Toto priznanie podľa Pašku hodilo špinu na celý parlament.
"Ak teda máte dlh a chcete ho splatiť, azda najlepší spôsob, ktorý poznáme aj z iných demokracií, zo Spojených štátov, z Nemecka, je - tak teda odíďte z parlamentu, aby sme nemali my, všetci tí, ktorí vykonávame mandát čestne pocit, že sme pošpinení tým, k čomu ste sa priznali," vyzval opozíciu Paška.
Odpútavanie pozornosti od hospodárskej krízy
Podobné vyhlásenia majú podľa Hrušovského prekryť problémy, s ktorými v súčasnosti zápasí Slovensko a odpútať pozornosť od hospodárskej krízy. Zdôraznil, že v čase, keď sa KDH rozhodovalo o zotrvaní v Dzurindovej vláde, žiadne dôkazy nemalo. Hrušovský uviedol, že ak by mali podobné dôkazy, ako napríklad Pavol Rusko (ANO), boli by z vlády odišli.
(sita)
Autor: Martinčania Vypadávajú
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.