SEDIEŤ NA DVOCH STOLIČKÁCH POLITIKOM NEPREKÁŽA
Poslanci môžu byť aj starostami a primátormi, či županmi. Že nemusia obidve funkcie zvládať na sto percent, nepripustia.
BRATISLAVA. Poslanci stíhajú sedieť naraz na dvoch stoličkách. Aspoň to sami tvrdia. Nerobí im problém šéfovať obciam, mestám či samosprávnym krajom a zároveň aj rozhodovať v parlamente. Desiati starostovia, primátori a jeden župan hovoria, že obe funkcie vykonávajú naplno. O svoje funkcie poslanci s vedľajším samosprávnym úväzkom neprídu ani do budúcnosti. Obmedziť takúto prax sa pokúsil ich kolega Peter Miššík z SDKÚ. Jeho návrh, aby sa starostovia, primátori alebo župani nemohli stať poslancami Národnej rady, parlament na konci minulého týždňa zamietol.
Mikuš stíha aj nestíha
Nezávislý poslanec Tibor Mikuš, ktorý je predsedom Trnavského samosprávneho kraja, má v parlamente piatu najhoršiu dochádzku pri hlasovaniach. Pre povinnosti župana sa už niekoľkokrát aj oficiálne zo schôdzí ospravedlnil. Napriek tomu považuje Miššíkovu aktivitu za úsmevnú a pokryteckú. Spochybňovanie mandátu, ktorý získava politik priamo od občana, je podľa neho neprípustné. "Občas mám problém stíhať obe funkcie, ale ani jednu som doteraz nezanedbal tak, že by to bolo v neprospech občana, ktorý mi dal dôveru," hovorí Mikuš, ktorý paradoxne za obmedzenie županov zahlasoval. Chýbal totiž pri diskusii, keď Miššík svoj návrh predstavoval. Chcel si ho preto vydiskutovať pri druhom čítaní. Zároveň však priznal, že vedel, že obmedzenie nemá šancu prejsť ďalej.
Konflikt záujmov nevidia
Primátor Komárna a poslanec SMK Tibor Bastrnák tvrdí, že si vie povinnosti v meste naplánovať tak, aby mu nekolidovali s parlamentnou schôdzou. Aj on sa už dvakrát oficiálne pre primátorské povinnosti ospravedlňoval. Raz mal zastupiteľstvo, druhýkrát musel prijať končiacich gymnazistov. "Pán Miššík vie veľmi ťažko ohodnotiť, kto čo stíha, lebo nikdy nerobil túto funkciu," hovorí. Miššík návrh neodôvodňuje iba nemožnosťou kvalitne vykonávať obe funkcie. Hovorí najmä o konflikte záujmov, ktorý môže vznikať tým, že ak je starosta či primátor aj poslancom, má lepšie možnosti lobovať v prospech svojho regiónu. "Ľubo Petrák, ty si slušný človek, ale potom mi povedz, že či si niečo naozaj pre obec nevybavil navyše, keď si tu. Ak si nevybavil, tak ťa zožerú ľudia, ak si vybavil, tak to povedz, potom ťa zožeriem ja," obrátil sa Miššík v rozprave priamo na poslanca a starostu Hurbanovej Vsi zo Smeru.
Dve funkcie, dva platy
Predkladateľovi návrhu Miššíkovi sa nepáči ani to, že starostovia, primátori a župani, ktorí sú aj poslancami, poberajú dva plné platy z verejných financií. Petrák zvýhodnenia starostov tým, že sú aj priamo v parlamente, odmieta. Hovorí, že keď poslancom nebol, tak jeho obec uspela pri troch projektoch na eurofondy. Teraz ani raz. Nepozdáva sa mu ani Miššíkov argument proti platom. "To nie je riešenie, keď sa to zakáže," tvrdí Petrák, podľa ktorého by sa potom mali obmedziť aj príjmy pri poslancoch advokátoch či lekároch, hoci tí nemusia byť platení z verejných zdrojov.
Narušená deľba moci
Ivan Rončák z Amnesty International vidí riziko starostov - poslancov aj v tom, že v Národnej rade prijímajú legislatívu, ktorá sa týka aj regiónov či miest. "Môže dochádzať k prelínaniu zákonodarnej moci s výkonnou mocou na regionálnej úrovni," hovorí Rončák. Priznáva, že obmedziť poslancov pomocou zákonov je nepriechodné. "Každý by si mal zvážiť, či je schopný zastávať obe funkcie s plným nasadením," hovorí Rončák. Zastaviť dvojnásobné funkcie naďalej môžu samotné politické strany. Smer už v roku 2006 neumožnil županom, aby sa stali poslancami. V KDH zase platí takýto zákaz pre starostov aj primátorov.
VERONIKA ŠUTKOVÁ
--- FAKTY ---
Ako hlasovali o sebe
Tibor Bastrnák (SMK) - primátor Komárna na hlasovaní nebol,
György Juhász (SMK) - Tvrdošovce - nehlasoval,
János Szigeti (SMK) - Búč - obmedzenie županov podporil, starostov nie,
Mikuláš Krajkovič (Smer) - Vápeník - zdržal sa,
Peter Obrimčák (Smer) - Stropkov - hlasoval proti,
Ľubomír Petrák (Smer) - Hurbanova Ves - zdržal sa,
Ján Podmanický (Smer) - Stará Bystrica - bol proti,
Monika Smolková (Smer) - mestská časť Košíc - proti,
Ján Zvonár (Smer) - Bratislava Rača - bol proti,
Ivan Šaško (SNS) - Tvrdošín - zdržal sa,
Tibor Mikuš (nezávislý) - predseda VÚC Trnava - obmedzenie županov podporil, pri starostoch sa zdržal.
Autor: Martinčania Vypadávajú
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.