Kubišom už naplno. Hoci stále zastáva post vysokého predstaviteľa OSN a osobitného predstaviteľa Európskej únie v Bosne a Hercegovine, vrátiť sa tam už nechystá. Funkciu v Bosne plánuje odovzdať 1. marca.
"Od konca minulého týždňa som fyzicky v Bratislave a do Sarajeva budem cestovať len v nevyhnutných prípadoch. Optimálne už len raz odovzdať funkciu," povedal.
Lajčák sa hlási ku kontinuite Kubišovej zahraničnej politiky. "Strategické priority ostávajú nemenné, mení sa len ich hierarchia. Mojou prioritou a prioritou vlády bude zmierňovanie vplyvov svetovej finančnej krízy na Slovensko a jeho občanov," povedal na svojej prvej tlačovej konferencii na poste ministra.
Nemení sa teda postoj Slovenska v otázke protiraketovej obrany v Česku a Poľsku, ani v otázke uznania Kosova. Minister však naznačil, že sa po diskusii s premiérom bude usilovať o intenzívnejšie vzťahy so Spojenými štátmi. "Premiér uvítal nástup novej americkej administratívy a vidí v nej príležitosť na intenzifikáciu spojeneckých vzťahov. Slovensko pre to urobí všetko," povedal.
Vzťahy s Maďarskom vraj nie sú zlé
Martin Bútora, bývalý veľvyslanec v USA, si Lajčákove slová vysvetľuje ako snahu slovenskej vlády otvoriť aktívnejší politický dialóg s Washingtonom, ktorý doteraz chýbal.
Na nového ministra čakajú aj nedoriešené otázky vzájomných slovensko-maďarských vzťahov. Tieto sú podľa Lajčáka lepšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. "Máme dobrý dialóg v ekonomickej a kultúrnej oblasti a medzi občanmi.
Naše vzájomné vzťahy musíme orientovať na prítomnosť a na budúcnosť, nie na históriu," povedal. Vzťahy Slovenska s Maďarskom označil za "korektné, partnerské, priateľské a spojenecké" a o problematických otázkach chce s maďarskou partnerkou Kingou Gönczovou "otvorene a s chladnou hlavou" diskutovať už v najbližších dňoch v Budapešti.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.