Korzár logo Korzár
Sobota, 8. máj, 2021 | Meniny má IngridaKrížovkyKrížovky

Múzou kráľa pop artu bola mama

JÚLIA VARCHOLOVÁ MALA VRAJ 50-PERCENTNÝ PODIEL NA JEHO TALENTE O niekoľko dní, 22. februára 2009, uplynie 22 rokov od skonu Andyho Warhola,

JÚLIA VARCHOLOVÁ MALA VRAJ 50-PERCENTNÝ PODIEL NA JEHO TALENTE

O niekoľko dní, 22. februára 2009, uplynie 22 rokov od skonu Andyho Warhola, svetoznámeho výtvarného umelca, označovaného za kráľa pop artu, a najslávnejšieho Rusína na svete. Jeho rodičia pochádzali z východného Slovenska z obce Miková v Nízkych Beskydách.

KOŠICE. Aj viac ako dve desaťročia po smrti je Andy Warhol dennodenne spomínaný v médiách, niekde vo svete je vždy výstava jeho obrazov, prehliadka či festival Warholových bizarných filmov. Jej aj témou nekonečných diskusií, či najslávnejší predstaviteľ pop artu - umelecky stvárňovanej všednej atmosféry a hodnôt moderného sveta - bol naozaj taký génius alebo len extravagantný čudák, vychytený dobou. Jedno je však isté, Andyho slávna veta o tom, že každý sa môže dočkať pätnástich minút slávy, pre neho samotného neplatí.

Drámy z beskydského "Texasu"

Sedemnásteho novembra 1892 sa v rodine Zavackých v Mikovej na severovýchode Slovenska narodila dcéra Júlia Justína. Volali ju tu po rusínsky - Uľou. Keď malo jemné dievča krehkej postavy 17 rokov, vydalo sa v mikovskom kostole svätého Michala archanjela za Andreja Varchola.

Mladomanželia žili v zvláštnej dedine, ktorú mohli ľudia už v 19. storočí s trochou preháňania nazvať i beskydským Texasom. Lebo vraj tu boli i časy, kedy sa mastná záplava páchnucej vody valila dole potokom a nebolo čím napojiť dobytok. Zemplínsky gróf Sztáray tu skúšal z vrtov ťažiť petrolej už v 19. storočí a po ňom to skúšali až do polovice minulého storočia i ďalší. Aj dnes je mikovské petrolejové žriedlo turistickou atrakciou.

Ibaže z tohto daru tunajší ľudia nevyžili. Ani Júlia s Andrejom, ktorí sa stali neskôr rodičmi malej dcérky. Tak, ako tisícky iných mužov z tohto kraja vysťahovalcov, aj Andrej Varchola sa v roku 1912 odobral od svojej Júlie i malej dcérky a zamieril do Ameriky.

Do Ameriky za manželom

Ich odlúčenie trvalo dlhých 9 rokov. Andreja odchod do Pennsylvánie uchránil od vojny, ktorá sa v Európe začala v roku 1914 a vtrhla aj do tichej Mikovej. Podľa kroník bojovníci obsadili aj dedinu, plienili ju, ničili. Preto musela zutekať i Uľa Varcholová so svojím dievčatkom, o ktoré v týchto hrôzach napokon i prišla. Po vojne ani v prvých rokoch mladej Československej republiky nebolo pre Uľu Varcholovú ľahké vycestovať za manželom do Pittsburghu, to sa dalo až v roku 1921. Zamierila z Mikovej do Poľska. Veľký kus cesty baltického prístavu v Gdansku musela prejsť peši, aby sa napokon na transportnej vysťahovaleckej lodi dostala i ona do Ameriky.

Uľa rozkvitla do materstiev

Andrej Varchola sa za roky slameného vdovstva v pennsylvánskych baniach, hutách i pri výstavbe ciest usiloval, aby svoju Uľu a neskôr aj rodinu mohol zabezpečiť. Ibaže, to nebolo ľahké, Amerika nikomu nič zadarmo nedarovala.

Uľka však po dlhej manželskej odluke rozkvitla do materstiev. Dva roky po príchode do Ameriky sa už Warcholovcom narodil prvý syn Paul. Po ňom v roku 1925 John a napokon 6. augusta 1928 tretí syn - ten dostal meno po otcovi a v rodine ho volali rusínsky Andrijkom. Otec i mama usilovne pracovali - Andrej Warchola na predošlých pracoviskách, Júlia vypomáhala v bohatších rodinách. V rodine sa i v Amerike hovorilo a modlilo rusínsky. Anglicky sa vraj dokonale nikdy nenaučila.

Andyho talent bol zjavný odmalička

Keďže mala, ako mnohé Rusínky, cit pre krásu, farby a šikovné ruky, kreslila, šila, vyšívala, dokázala i z obyčajnej plechovky vytvoriť suvenír a ponúkala svoju insitnú produkciu známym i na trhu. Materiálov na umeleckú produkciu nachádzala v márnotratnom americkom novom svete dosť. Toto Júliino sporivé hromadenie harabúrd zdedili aj synovia. Zišli sa im aj nepopísané papiere z listových obálok. Poslúžili im na písanie a kreslenie, pretože hlavne Paul a Andrew očividne zdedili výtvarný talent po materi. Júlia písavala sestre Eve Bezekovej do Mikovej listy svojím utešeným kaligrafickým písmom, občas priložila aj kresbu - najčastejšie obrázok anjelov.

Chlapci ju pozorne sledovali - hlavne najmladší sa jej odmalička priam držal za sukne. Andrijko totiž býval slabý dengľoško, chorľavel a doktorov sa pritom hrozne bál. Spolu aj kreslili a mamu synove plné náčrtníky tešili tak, že od nej dostával aj prvé "honoráre": najčastejšie čokoládku, ktorá bývala v nebohatej famílii luxusom.

Keď Paul a John dorastali a tiež sa už chytali roboty, zdalo sa, že rodine sa bude dariť lepšie. A bude možné podporovať najmladšieho Andyho, pre chatrné zdravie neveľmi súceho na tvrdšiu robotu, v ceste za lepším vzdelaním. Ibaže keď mal 14 rokov, jeho otec v roku 1942 podľahol tuberkulóze.

Vdova najmladšieho napriek tomu podporovala v jeho stále zjavnejších umeleckých sklonoch. Chlapec vytrvalo kreslil, maľoval, zaujímal sa o film, zbieral plagáty, fotografie filmových hviezd, články o nich. Po nej zdedil aj sklony k cárašníctvu - zvláčal domov všetko možné i nemožné - a do konca života s tým neprestal. Po jeho smrti bol Warholov dom preplnený cennými i úplne bezcennými predmetmi, ktoré potom Andyho obdivovateľom i snobom popredali za milióny dolárov. Ani prostredný syn John sa nezaprel, obchodoval so šrotom.

Júlia rozdávala srdcom

"Roky s veľkým záujmom študujem vzťahy matky Júlie a jej synov, najmä Andyho. Umožňujú mi to i stretnutia a rozhovory s Paulom a Johnom, ktorí boli aj na Slovensku. Júlia Warcholová bola mimoriadnou ženou, priam mimozemskou. Bola emocionálne čistým človekom. Vďaka svojej veľkej viere pristupovala statočne k mnohému, čo ju v živote postretlo. Bola oddanou, obetavou matkou vari až po hranicu sebazničenia. Zo spomienok Paula a Johna viem, ako veľmi sa vždy pre deti dokázala obetovať. V ťažkých rokoch krízy a chudoby predstierala pri stole, že konzumuje jedlo. Pritom hladovala, len aby im ostalo viac. Jej duchovnosť neostala bez vplyvu na synov. Veľmi sa venovala hlavne chorľavému Andymu, o ktorého sa vždy bála. Je isté, že na nevšednosti jeho umeleckej tvorby má veľký, trúfam si povedať, 50-percentný podiel. Inšpirovala originalitou, ktorá bola pre Američanov novou a pôsobivou - či to už boli Andyho prvé aranžérske pokusy, ktoré v textoch vylepšovala svojím v USA nevídaným písmom, alebo tým, že beskydská vidiečanka ovplyvnila aj tvorbu syna Paula: preslávil sa i známymi stopami kuracích nôžok na plátnach. Napokon, keď už bol Andy slávny a bola s ním v New Yorku, bola jeho spolupracovníčkou," hovorí Michal Bycko z Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach.

Do svojej zaujímavej knihy Nočné dialógy s Andym zaradil aj tieto slová: "Moja matka bola inteligentnou a šikovnou ženou... O talente, ktorý som po nej zdedil, sa veľa píše... A ja vlastne ani neviem, či som ho mal... Inšpirovala ťa niečím tvoja matka? Áno... filozofiou zmyslu života... Bola to geniálna filozofka... Nič viac? Ale áno... predsa to bola moja matka! Vie sa, že rada maľovala, kreslila a vyšívala... Spomínaš si na to? Vtedy bola najkrajšou matkou na svete... Iba najlepšie matky dokážu robiť pekné veci, ktoré robia radosť iným... Čo najviac kreslila? Rôzne... anjelov, mačky, princezny... ani už neviem, čo všetko, ale bolo to také nádherné. Čím? Jej srdcom, ktorého kus bol vložený do každej kresbičky, výšivky alebo maľby... Ona nebola umelcom... Rozdávala srdcom a tým aj vytvárala tie veci..."

Pochádzam odnikiaľ

Doktor Bycko mal to šťastie, že v Mikovej ešte zastihol nažive Júliinu sestru Evu Bezekovú, ktorá mu zverila v čase, keď u nás ešte o Andym málokto chyroval, aj cenné rodinné pamiatky. Tie umožnili identifikovať, že rodinné korene Andyho Warhola naozaj siahajú do dedinky Miková v okrese Stropkov, pár kilometrov od mestečka Medzilaborce. V čase jeho rastúcej slávy si ho totiž chceli "prisvojovať" aj iní. I pre známy umelcov výrok: Pochádzam odnikiaľ.

Bycko sa výrazne pričinil aj o to, že v roku 1991 vzniklo v Medzilaborciach Warholovo múzeum ako prvé na svete. I vďaka jeho kontaktovaniu Andyho bratov Paula a Johna, ktorí umožnili novému múzeu získať prvé Andyho obrazy i rodinné pamiatky - vrátane bábätkovskej košieľky, v ktorej všetkých troch v Pittsburghu krstili. Je tu i platňa s Júliiným spevom. I Andyho kožené sako, slnečné okuliare, fotoaparát a ďalšie predmety z jeho pozostalosti.

Medzilaboreckým púťam do múzea Andyho Warhola, ktorý svojich obdivovateľov "osobne" v podobe sochy s otvoreným ambrélom bez plátna víta pred objektom, však predchádzali dramatické roky umelcovho života i priam hektickej tvorby. V tichom polotieni nevídaným tempom rastúcej svetovej slávy kráľa pop artu je však neprehliadnuteľnou Warholova múza - mama Júlia. Jednoduchosť jej skromnej domácnosti mohla byť Andyho inšpiráciou na dodnes slávny prebal, do ktorého zaodel obsah plechovíc Campbelových polievok, úspornosť tvarov podnetom na návrh známej kolovej fľaše.

Z Pensylvánie prišla za už slávnym synom do New Yorku začiatkom 50. rokov. V miestami divokom víre umelcovho života, na typicky americkom výslní, z ktorého si pre seba legendárnych 15 minút slávy chceli z lesku privlastniť ľudia z ulice i svetové celebrity, predstavovala skromná Rusínka z Mikovej istotu domova. Mnohí sa zhodli, že 66-minútový filmový dokument s názvom Pani Warcholová, ktorý Andy s priateľom nakrútili v newyorskej kuchyni, v ktorej Júlia so šatkou na hlave pripravuje jedlo, je svojským holdom jednoduchej a predsa výnimočnej žene.

Andy svoju múzu opakovane zaujímavo portrétoval. Ďalší hold jej pridal v knihe s názvom Strýko Andy aj jej vnuk James, Paulov syn, ktorý tiež zdedil po babke a otcovi výtvarné nadanie. James opisuje rodinnú návštevu u babky Júlie a strýka Andyho v New Yorku. V knihe o živote s Andym sa o nej zmieňuje aj jeho priateľka výtvarníčka Ultra Violet vlastným menom Isabelle Collin Dufresne.

Atentát extravagantnej Valerie

Nebolo náhodou, že Júlia i Andy často kreslili a maľovali mačky. Mali ich okolo seba naraz aj 25 - každú veľmi milovali. Všetky sa volali Sam a je o nich aj milá zbožňujúca warholovská kniha Sväté mačky. Takmer dvadsaťročný život u syna v New Yorku však nebol vždy iba v znamení nežnej mäkkosti cicuškovských labiek. Prišli aj zraňujúce pazúry. Hoci verila v Boha a vytrvalo kreslila aj anjelov a svätcov a Andy sa v tvorbe inšpiroval aj svätcami z gréckokatolíckych ikon, pred nešťastím ho neuchránili.

V júni 1968 stála Andyho mama pred ťažkou skúškou. Vedno s ňou celý svet šokoval atentát na jej syna, ktorý spáchala výstredná feministická spisovateľka Valeria Solanos v New Yorku. Atentátnička strieľala na Andyho ako zmyslov zbavená, vraj sa ocitol v stave klinickej smrti. Žena, ktorá sa pohybovala v jeho okruhu, mu spôsobila viaceré vážne vnútorné zranenia a chirurgom trvala život zachraňujúca operácia vyše 6 hodín. I keď jej Andy šialený čin odpustil, do konca života ho trápili následky zranení a musel nosiť korzet.

Júlia sa v New Yorku dočkala aj návštevy svojej sestry Evy Bezekovej z Mikovej. Vidiečanku z Beskýd veľká americká metropola a rušný modus vivendi jej slávneho synovca udivovali a nie vždy mu rozumela. Sestry sa však úprimne tešili zo stretnutia po dlhých rokoch a Andy dúfal, že teta zo Slovenska sa u nich zdrží. Júlia starla, chorľavela a on veril, že tetka pomôže mame, keď bude potrebovať viac opatery. Pri rozlúčke na letisku obe plakali - tušili, že sa vidia naposledy.

Na pohreb jej neprišiel

Júlia sa v roku 1971 vrátila do Pennsylvánie a 22. novembra 1972, iba 5 dní pred svojimi osemdesiatinami, v Pittsburghu zomrela. Andy na pohreb, predpokladá sa, že zrejme z obáv, že by chvíle rozlúčky s milovanou matkou emocionálne neuniesol, neprišiel. Dal bratom len pokyn, aby podľa želania matky bol obrad čo najskromnejší.

Júliu Warcholovú pochovali na cintoríne v Bethel Parku južne od Pittsburghu. Do hrobu k manželovi Andrejovi. Náhrobný kameň Andrewa a Júlie Warcholovcov je na tomto americkom cmiteri skromný. Ako všetky vôkol. Sú si podobné - jednoduché pomníčky s oblúkmi, s vytesanými rusínskymi i slovanskými priezviskami: Kohut, Rusinko, Mascenik...

O 15 rokov neskôr pribudol iba niekoľko metrov od hrobu Júlie a Andrewa Warholovcov aj hrob ich slávneho syna Andyho. Zomrel nečakane po banálnej operácii žlčníka. Na rozlúčke v New Yorku sa zúčastnili stovky ľudí, medzi nimi najslávnejší prominenti z celého sveta.

Dvaja rodáci z Mikovej, Júlia rodená Zavacká, Andrew Warchola a ich syn Andy Warhol sú po rokoch vedno. Ako aj dnes býva obyčajou na beskydských cmiteroch.

EVA BOMBOVÁ

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 2. Tatra banka ako prvá banka na Slovensku vydala zelené dlhopisy
 3. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 4. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 5. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 6. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 7. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. O pro-agingu so Soňou Müllerovou, Deň matiek a ekošpeciál
 10. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd?
 1. Blíži sa Deň matiek. Pripravme im raňajky ako pre kráľovnú
 2. Pätnásť gréckych ostrovov, kde strávite skvelú letnú dovolenku
 3. Jarná očista organizmu – ako sa do nej pustiť naplno?
 4. Ako sa dostať do formy? Padel je ako tenis, no ďaleko zábavnejší
 5. Kancelársky trh ožíva, potvrdzuje to aj najväčší developer
 6. Najkrajší darček? Nielen maminy poteší večer plný dobrej hudby
 7. SME.sk prináša nové Prémiové predplatné
 8. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 9. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú?
 10. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe
 1. Zaočkovaní dostávajú pivo zdarma alebo 350 eur 48 340
 2. Ste finančný guru? Otestujte sa a investujte s mobilom 19 169
 3. Deti sa počas pandémie vrátili dozadu, hovorí pedagogička 15 577
 4. Prečo držia Slováci peniaze na účtoch, keď im nezarábajú? 14 271
 5. Máte 30 a začínate investovať? Týchto 6 vecí potrebujete vedieť 8 791
 6. Čo ľuďom chýba počas práce z domu najviac? Káva to nie je 7 915
 7. SME Elektromobilita: Ako nabíjať? Aký majú dojazd? 7 437
 8. Zaujímavé príležitosti po kríze. Analytici radia, kam investovať 7 404
 9. Investuje od dvanástich. Najväčší rast dosiahol o 1 600 percent 7 151
 10. Minerálky pod lupou. Kedy nám škodia a kedy prospievajú? 6 635
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nezažili SME, ale nezabudli sme.

Dnes si pripomíname, prečo je dôležité, aby sa z našej pamäti nestratili príbehy z čias vojny.

12 h
Odberné miesto na RT - PCR testovanie na zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

Pandémia si vyžiadala 11 990 obetí.

5 h

Janka Kovalčíková a Richard Stanke komentujú správy.

3 h
Predseda poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš.

OĽaNO začalo pozíciu Kolíkovej spochybňovať, keď je premiér Heger v zahraničí

12 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop