Iba vo veľkovýrobe začínajú rezať z technicko-organizačných dôvodov, hlavne jablone, už v jeseni a v tejto práci pokračujú celú zimu. No ani v týchto organizáciách by sa nemalo rezať pri teplotách nižších ako 10 °C.
Pri kôstkovinách treba toto opatrenie vykonať až v predjarí, keď už nehrozia silnejšie mrazy. Ako posledné sa majú rezať broskyne a detailný rez na úrodu je potrebné urobiť až po termíne prechodu neskorých mrazov.
Uvedená zásada sa má uplatňovať zvlášť v záhradkách a v menších sadoch, pretože aj z organizačných dôvodov je to reálne.
Rany sa rýchlejšie hoja
Prečo je výhodnejší rez v predjarí, na jar a v období vegetácie? V prvom rade preto, že po zimnom reze rezné rany môžu namrznúť a infikovať sa závažnými chorobami kôry a dreva. Pri kôstkovinách je to najmä huba Cytospora sp. a bakterióza Pseudomonassyringae,pri jadrovinách okrem cytosporiózy aj nektriová rakovina. Prejavujú sa praskaním a znetvorovaním kôry, vytváraním nádorov, odumieraním kôry a dreva, pri kôstkovinách tiež glejotokmi a predčasným odumieraním rodiaceho obrastu, konárov a stromov (zvlášť marhule a broskyne).
Tieto okolnosti nepriaznivo pôsobia na vitalitu stromov a ekonomiku pestovania. Naopak, po rezoch v predjarí, na jar a v lete sa rany rýchlejšie zaceľujú a nehrozí ich infikovanie. Okrem toho sa presvetlením korún zlepšujú podmienky asimilácie a po odstránení neperspektívnych konárov a letorastov sa môžu stavebné látky využiť na rast perspektívnych konárov, výživu plodov a diferenciáciu kvetných púčikov pre budúcoročnú úrodu. Významné je tiež to, že rezy v období vegetácie podporujú rodivosť, zimný rez - vegetatívny rast.
Zmladzovanie bobuľovín
V období vegetačného pokoja je prípustný aj zmladzovací rez drevitých bobuľovín. Pri kríkoch čiernych ríbezlí bezprostredne pri pôde vyrezávame troj až štvorročné konáre, pri bielych a červených ríbezliach päť- až sedemročné, pri egreši šesť- až deväťročné konáre. Takto zmladzujeme aj stromčekovité tvary.
Pri čiernych ríbezliach je vhodné úplne vyrezať a spáliť konáre, na ktorých je väčšina púčikov napadnutá vlnovníkovcom ríbezľovým, čo poznáme podľa výrazne zdurených pukov.
Na černiciach môžeme vyrezať staré odrodené konáre, pričom odrody so vzpriameným vzrastom vyrezávame pri pôde (napríklad Wilsonova) a na kríku nechávame do päť rodiacich konárov, odrody poliehavé (napríklad Thornfree) vyrezávame vyššie a na kríku ponechávame najviac tri rodiace konáre.
Ošetríme maliny
Aj na malinách môžeme pri pôde vyrezať staré suché odrodené výhony a urobiť prebierku nových výhonov vyrastených z pôdy a koreňových krčkov. Súbežne vyrežeme výhony s hálkami byľomora ostružinového, ktoré treba čo najskôr spáliť.
Pri ostatných druhoch ovocných drevín v záhradkách sa môžu vyrezať iba mechanicky poškodené, suché a choré konáre, ale rany treba hneď zahladiť a zatrieť štepárskym voskom alebo stromovým balzamom.
ING. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSC.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.