v kuchyniach drobnochovateľov je požadovaný aj brojlerový typ morky, ktorý sa pripravuje v celosti ako kurča, alebo kačka.
Bojlerová morka sa vykrmuje do veku 3 až 4 mesiacov a za tú dobu dosahuje jedinec hmotnosť od 3,5 do 6,5 kilogramov.
Pri intenzívnom chove sa spotreba špeciálnej kŕmnej zmesi na kilogram prírastku pre danú kategóriu pohybuje od 2,7 až 3,5 kilograma.
V extenzívnych podmienkach je ťažké hovoriť o spotrebe krmiva na prírastok, keďže prevažnú časť potravy získavajú zvieratá pasením vo voľných prírodných výbehoch.
Ťažké hybridy
Liahne síce produkujú jednodňové morčatá, ale sú to výlučne ťažké hybridy, u ktorých je krivka nasadzovania svaloviny odlišná ako u bojlerových typov.
U nich najprv rastie kostra, na ktorú sa až neskoršie upína svalová hmota, čo zvyčajne býva až po 16. týždni života jedinca. To je dôvod, prečo drobnochovatelia tieto ťažké typy neradi vykrmujú do brojlerovej hmotnosti, lebo na zvierati je vysoké percento kostí a málo mäsa.
Pred časom bol v drobnochovoch vo veľkej obľube slovenský hybrid brojlerovej morky Ivagal, ktorý sa však pred 20 rokmi prestal šľachtiť. Plemenný materiál sa vyhladil nekontrolovaným spätným krížením a tým sa geneticky rozplynul. To je dôvod, že Slovensko sa v chove moriek vrátilo o 30 až 40 rokov späť a v drobnochovoch sa opäť výlučne pracuje s tradičnými plemenami.
Tie charakterizujeme ako zvieratá s pevnou konštrukciou, odolné voči chorobám a stresom, ale s nižšou ekonomikou. Chovajú sa takmer výlučne extenzívne a ich mäso je chuťovo i aromaticky výraznejšie ako mäso moriek z hál.
Štandardná bronzová morka
U nás je v chovoch najviac zastúpená štandardná bronzová morka v rôznych farebných rázoch, ktorú by sme mohli charakterizovať v stredne ťažkej hmotnosti.
V menšom počte sa chovajú plemená v bielom perí, ktoré sa aj dobre šklbú - morka beltsvilská, viržínska a grollwitzská. Samozrejme ešte je mnoho iných plemien, ktoré spĺňajú limity brojlerovej morky, ale v slovenských chovoch nemajú zastúpenie, lebo zvyčajne sú náročnejšie na zootechniku chovu, typ kŕmenia a klimatické podmienky, keďže nejde o pôvodný európsky druh.
Podperenie klobúka
Keď sa ešte na hornej Orave bežne nosili kroje, biela morka nemohla chýbať v žiadnom dvore, lebo jemné vyberané biele perá sa používali v goralských mužských ľudových krojoch na "podperenie" klobúka.
ING. PETER ORSZÁG
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.