Rozhodnú dnes o znížení dane zamestnancom
Bratislavská automobilka Volkswagen inšpirovala parlament natoľko, že včera novelizoval Zákonník práce. Poslanec za Smer Robert Madej navrhol zriadenie takzvaného flexikonta.
BRATISLAVA. Zamestnanec má voľno, ale dostáva plnú mzdu. Na svoj pomyselný účet u zamestnávateľa si pripisuje za deň mínus osem hodín. Tie si odpracuje v čase, keď bude mať firma dostatok zákaziek, a teda aj práce pre svojich zamestnancov. Takáto môže byť realita vo viacerých domácnostiach a firmách u nás už od začiatku budúceho mesiaca.
Mínusové hodiny odobria odbory
Robert Madej, poslanec za stranu Smer a predkladateľ návrhu vraví, že ak firma nebude mať dosť zákaziek, zamestnancov neprepustí. "Výhodou pre zamestnávateľa je, že nepríde o kvalifikovaného pracovníka. Pre zamestnanca, že sa nestane nezamestnaným," povedal.
Na mínusových hodinách sa bude musieť dohodnúť vedenie firmy s odbormi. Ak v podniku odbory nie sú, budú si ich musieť zamestnávatelia podľa Madeja na tento účel založiť. Flexikonto nebudú môcť odsúhlasiť len s podporou zamestnaneckých rád. "Zamestnávateľ sa bude musieť s odborármi dohodnúť aj na rozsahu mínusových hodín," povedal Madej.
Odpracovanie mínusových hodín bude môcť zamestnávateľ od zamestnanca požadovať iba do konca roku 2012. Ak by aj po tomto období mal zamestnanec na svojom konte nejaké mínusové hodiny, automaticky sa mu musia vynulovať.
Neoprávnené obohatenie?
Madejov pozmeňovací návrh však nerieši problém, ak zamestnanec dá výpoveď vo chvíli, keď má na konte neodpracované hodiny, za ktoré dostal zaplatené. "Je to riziko zamestnávateľa," povedal. Tomu nikto náklady na mzdu za neodpracované hodiny nevráti. Nebude si ich môcť ani vymáhať napríklad súdnou cestou.
Podnikatelia hodnotia možnosť flexikonta veľmi pozitívne. Výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Robert Kičina však považuje za nefér, že zamestnávatelia nemajú žiadnu možnosť vymôcť svoje peniaze späť. "Zamestnanec by mal byť povinný peniaze vrátiť, lebo mu nepatria. Bolo by to neoprávnené obohatenie sa," povedal Kičina.
Flexikonto bolo jednou z mála tém, pre ktorú bol premiér ochotný otvoriť Zákonník práce. Pôvodne hovoril o opatrení len na dva roky, teda do konca roku 2010. No parlament takmer jednomyseľne odsúhlasil možnosť vytvárania mínusových hodín až na štyri roky, teda do roku 2012. Presne podľa plánu Volkswagenu.
Automobilka nedávno zaviedla flexikontá a plánuje ich na roky 2009 až 2012. Mínusový zostatok na jedného pracovníka môže byť maximálne 300 hodín. Flexikonto si budú môcť zamestnanci otvoriť už o dva týždne. Od začiatku marca bude štát prispievať zamestnávateľom na povinné odvody. Nárok na tento príspevok budú mať len tí, ktorí nezrušia miesta a zamestnancom v určitých dňoch poskytnú náhradu mzdy vo výške najmenej 60 percent. Na takúto podporu bude mať nárok maximálne 60 dní do roka.
Rovnako budú mať zamestnávatelia po splnení určitých podmienok nárok aj na príspevok na vytvorenie pracovného miesta. Štát bude dotovať zamestnávateľom mzdu niektorých zamestnancov.
Kríza ich zjednotila
Vláda podporí aj začínajúcich živnostníkov z radov nezamestnaných. "Všetky tieto opatrenia smerujú na podporu zamestnávateľov, zamestnancov a tých, ktorí si zamestnanie hľadajú," povedala ministerka práce Viera Tomanová.
Druhý vládny protikrízový balíček, zameraný na udržanie pracovných miest, je už tak realitou. Poslanci ho odsúhlasili aj s výraznou podporou opozície. Tento rok bude štátnu pokladnicu stáť 133 miliónov eur (zhruba štyri miliardy korún).
Dnes majú poslanci hlasovať o daňovom balíčku. Ak ho prijmú, väčšina zamestnacov získa mesačne k dobru viac ako deväť eur. Mala by sa predĺžiť aj lehota na priznanie dane a zvýšiť hodnota majetku, ktorý podnikatelia môžu odpisovať.
(kr)
FAKTY
n Protikrízové opatrenia sú už realitou - Poslanci odobrili návrhy vlády na riešenie krízy na podporu zamestnanosti. Dnes by mali schváliť daňový balíček. Už od marca budú môcť zamestnanci a firmy využívať zvýšenú podporu štátu, a to vo forme rôznych daňových úľav alebo podpory zamestnania.
n Príspevok na dochádzku za prácou - Príspevok sa zvýši najmä pri dochádzke za prácou na kratšie vzdialenosti. Priemerná výška príspevku bude 103,57 eura.
n Príspevok na podporu založenia živnosti - Štát bude 2 roky prispievať na zdravotné poistenie a po uplynutí 18 mesiacov maximálne pol roka na sociálne poistenie. Podmienkou sú aspoň tri mesiace v evidencii uchádzačov o zamestnanie a poberanie dávky v hmotnej núdzi.
n Podpora zamestnávania v sociálnom podniku - Môžu vznikať v každom regióne. Ak ho založí obec alebo samospráva, môže si v ňom nájsť akýkoľvek nezamestnaný evidovaný na úrade práce.
n Flexikonto - Zamestnanec dostáva plnú mzdu aj v čase voľna, ktoré mu zamestnávateľ nariadi pre znížený objem zákaziek. Na jeho osobný účet sa mu pripisujú mínusové hodiny, ktoré si odpracuje v čase, keď bude mať zamestnávateľ dostatok práce. Toto opatrenie platí od marca 2009 do konca roka 2012. Zamestnávateľ sa na ňom musí dohodnúť s odbormi.
n Príspevok na podporu udržania pracovných miest - Štát prispieva maximálne počas 60 kalendárnych dní v roku tomu zamestnávateľovi na povinné odvody, ktorý zachová pracovné miesta aj v prípade vážnych prevádzkových dôvodov a zamestnancom v určitých dňoch poskytuje náhradu mzdy vo výške najmenej 60 %.
n Príspevok k mzde zamestnanca - Štát prispeje sumou 22 % z priemernej mzdy počas jedného roka tým zamestnancom, ktorí dostávali dávky v hmotnej núdzi a boli evidovaní na úrade práce aspoň tri mesiace a sami si nájdu prácu. Podmienkou je aj hrubá mesačná mzda najviac 1,7 - násobok životného minima.
(kr)
Autor: Tri piatky trinásteho
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.