Túto činnosť vykonávali v rokoch 2006 až 2008. V tejto súvislosti sa na rozsiahlej akcii zúčastnilo 150 policajtov, ktorí urobili 11 domových prehliadok a 14 prehliadok nebytových priestorov.
Bratislava. "Počas akcie zaistili veľké množstvo materiálu, ktoré sa bude ďalej skúmať," uviedol prezident
Policajného zboru (PZ) Ján Packa. Páchatelia sa zameriavali na vlastníkov vo vyššom veku, s osobnými problémami alebo dlhodobo žijúcich v zahraničí. K prevodu používali nastrčené osoby, ktorých polícia označuje ako hráčov. Išlo o sociálne slabších jedincov a za účasť na podvode dostávali nízke odmeny. Členovia organizovanej skupiny im zohnali kvalitné falzifikáty dokladov, prepísali na nich predmetné nehnuteľnosti a následne na jedného z organizátorov celej akcie. Ten ju potom predal ďalej. Týmto spôsobom previedli 11 nehnuteľností, ktorých cena sa pohybovala od 66.387 eur do 663.878 eur (dva milióny až 20 miliónov Sk).
Vyšetrovateľ špecializovaného tímu ich obvinil z obzvlášť závažného zločinu podvodu, falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate, úradnej uzávery, úradného znaku a značky ako aj legalizácie príjmu z trestnej činnosti.
Packa priblížil, že z 18 obvinených polícia zadržala 12 ľudí. Traja sa nachádzali v čase policajnej akcie vo väzbe alebo vo výkone trestu. Ďalší traja sú na úteku. Dozorujúca prokurátorka schválila návrh na vzatie desiatich obvinených do väzby, sudca pre prípravné konanie 15. februára rozhodol, že štyroch z nich prepustí.
Najmladší zo skupiny má 24 a najstarší 60 rokov, medzi nimi sa nachádza aj päť žien. Páchatelia pochádzajú predovšetkým z Bratislavy, ďalší zo Šamorína, Nových Zámkov, Prešova, Stupavy a Marianky.
Prezident PZ konštatoval, že im za túto trestnú činnosť hrozí 20-ročné väzenie alebo doživotie. "Je to partia, ktorá sa neštítila ničoho," uzavrel Packa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.