Zakázali len tam, kde sa podáva jedlo
Poslanci nenašli odvahu úplne zakázať fajčenie v reštauráciách a baroch. Parlament schválil najmiernejší z troch návrhov obmedzenia fajčenia.
BRATISLAVA. V krčme, bare, kaviarni či reštaurácii si od septembra fajčiari zapália už len vtedy, ak bude mať zariadenie stavebne oddelenú miestnosť pre fajčiarov, alebo tam nebudú podávať jedlo. Takýto najmiernejší z troch návrhov obmedzenia fajčenia včera schválil parlament. Neprešiel úplný zákaz fajčenia ani povinnosť oddelenia fajčiarskych miestností vo všetkých prevádzkach.
Návrh, ktorý presadil poslanec Smeru Peter Pelegrini a hlasovali zaň poslanci zo všetkých strán, vyvoláva sporné interpretácie. Zákon totiž umožňuje fajčenie bez oddelených miestností len v podnikoch, kde sa neposkytujú "služby spojene s výrobou, prípravou a podávaním pokrmov". Čo sú pokrmy, nehovorí. Patria medzi ne aj oriešky, čipsy alebo slané tyčinky? Pelegrini, ktorý zmenu presadil, priznáva, že nevie, čo patrí medzi pokrmy.
"Nie je to otázka na mňa, nič nebráni, aby ministerstvo zdravotníctva vydalo predpis, čo sú pokrmy," tvrdí. "Čo sa týka orieškov, čipsov, tyčiniek, to sú pochutiny. Jedlo je všetko ostatné, ktoré sa nejakým spôsobom pripravuje, napríklad utopence, párky, toasty či polievka," tvrdí hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková. Pri definícii sa odvoláva na takzvaný potravinový kódex Slovenskej republiky.
"Podľa potravinového kódexu sú pochutiny požívatiny, ktorých úlohou nie je zasýtiť alebo uhasiť smäd, ale ako ochucujúce zložky podporujú chutnosť jedla, napomáhajú trávenie alebo vyvolávajú pozitívne vnemy na jedenie," vysvetľuje Stanislav Háber z ministerstva pôdohospodárstva. Medzi typické pochutiny podľa neho patria káva, čaj, kakao, korenie, aromatizujúce a chuťové látky a prípravky a aj vysokoalkoholické nápoje." Či medzi ne patria napríklad aj oriešky, jasne nepovedal. Sporné ustanovenie spôsobí podľa protifajčiarskych aktivistov aj ďalšie problémy.
"Môže nastať dramatická zmena v sortimente niektorých zariadení. Množstvo podnikateľov si povie, že keď nebudú podávať jedlo, nemusia robiť stavebné úpravy a investovať," hovorí Peter Šťastný zo združenia Stop fajčeniu. Nepáči sa mu ani to, že ochrana nefajčiarov sa zužuje len na niektoré prevádzky. "V tých priestoroch, kde sa podávajú len nápoje, už nefajčiara chrániť nemusíme? A čo zamestnanci, ktorí v týchto prevádzkach pracujú? Majú jednoducho smolu," pýta sa.
Minister zdravotníctva Richard Raši (za Smer) priznáva, že skupina zamestnancov vo fajčiarskych prevádzkach ostáva nevyriešenou otázkou. Za svoj neúspech to však nepovažuje, hoci sa mu nepodarilo presadiť vlastný návrh. Ministerstvo navrhovalo povinnosť stavebne oddeliť všetky prevádzky, ktoré chcú ostať fajčiarske. Proti jeho návrhu však napokon hlasoval aj celý Smer. "Pre mňa by bolo zlyhaním to, keby zákon neprešiel vôbec. Beriem ho ako ďalší stupeň k tomu, aby bol raz ten zákaz úplný."
Novela zákona prináša aj zákaz fajčenia v úradných budovách, obchodoch, kinách, divadlách, na letiskách, v okruhu štyroch metrov od zastávok hromadnej dopravy či v zdravotníckych areáloch. Cigarety sa už nebudú môcť predávať v automatoch. Zákazy budú môcť po novom kontrolovať aj štátni policajti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.