Na 10 km triumf Saarinenovej, Johansen sedemdesiata

Sportnet|20. feb 2009 o 00:00

LIBEREC. Prvé zlato zo 49. majstrovstiev sveta v klasických lyžiarskych disciplínach v českom Liberci si v pretekoch bežkýň na lyžiach na 10 km

klasickou technikou s intervalovým štartom vybojovala aktuálna líderka celkovej klasifikácie Svetového pohára Fínka Aino Kaisa Saarineová. Bronzová medailistka z tímšprintu na ZOH 2006 v Turíne si vybojovala vôbec prvú medailu z MS.

Trať jej sadla

V dramaticky sa vyvíjajúcich pretekoch sa Saarineová po voľnejšej prvej polovici usadila na čele štartového poľa, ale rozdiely medzi najlepšími boli minimálne. Napriek tomu si 30-ročná víťazka 3 pretekov, ktorých výsledky za započítavajú do celkovej klasifikácie SP, svoju pozíciu uhájila. Skvelý finiš jej priniesol najväčší životný úspech. "Som nesmierne šťastná. Splnil sa mi môj životný sen. Trať mi dokonale sadla, vyhovovalo mi všetko. Jednoducho to bol môj deň. Áno, je to môj najväčší športový úspech v kariére," povedala bezprostredne po dobehnutí do cieľa Aino Kaisa Saarinenová. Druhá skončila Marianna Longová z Talianska, ktorá zaostala o 4,2 s. Bronz pripadol Poľke Justyne Kowalczykovej, ktorú mnohí favorizovali na zlato. Aj pre ne to boli prvé medaily z MS.

Jediná Slovenka v 72-člennom štartovom poli Katarína Johansen obsadila pri svojej premiére na svetovom šampionáte 70. miesto. Za víťazkou zaostala o 6:50,4 min.

Bajčičák sa rozhodol štartovať na 15 km klasicky

Slovensko bude mať v dnešných pretekoch v behu mužov na 15 km klasickou technikou s intervalovým štartom nakoniec dvojicu reprezentantov. Okrem už dávnejšie avizovaného Ivana Bátoryho sa na poslednú chvíľu rozhodol nastúpiť na štart aj Martin Bajčičák. "Rozhodol som sa až po štvrtkových pretekoch žien. Tam som totiž videl, ako sa trápi jedna z favoritiek Slovinka Petra Majdičová. Patrila medzi adeptky na medailu, skončila pätnásta. Tak trochu doplatila na to, že to bol prvý štart a sústredila sa len na túto disciplínu. Jednoducho to nezvládla psychicky. Vtedy som si uvedomil, že som v podobnej situácii. Mojou hlavnou disciplínou bude nedeľný skiatlon. Táto pätnástka by mohla byť pre mňa takým búračom stresu a dobrým tréningom," vysvetľoval svoje nečakané rozhodnutie Martin Bajčičák. Pred týždňom v talianskom Valdidentre práve na tejto trati získal prvé body do Svetového pohára v aktuálnej sezóne a paradoxne v jeho menej obľúbenej klasike už dosiahol na vrcholných podujatiach nejeden veľmi dobrý výsledok.

Napriek tomu sa v piatkových pretekoch viac očakáva od Ivana Bátoryho. Pre neho je práve táto disciplína vrcholom. Pred šiestimi rokmi na šampionáte vo Val di Fiemme na 15 km klasicky skončil šiesty, čo je doteraz jeho najlepší výsledok na svetových šampionátoch. "Bolo by krásne zopakovať to. Špička je však veľmi vyrovnaná. Tam môže vyhrať ktokoľvek z tridsiatich pretekárov. Domáceho Lukáša Bauera budú hnať dopredu diváci, silní budú Nemci, Estónci, severania. Ten okruh je nesmierne široký. Chcel by som sa dostať medzi nich. Neviem, ako to dopadne, ale budem bojovať zo všetkých síl," sľuboval skúsený 33-ročný lyžiar.

FAKTY

Výsledky - ženy - 10 km klasickou technikou s intervalovým štartom: 1. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 28:12,8 min, 2. Marianna Longová (Tal.) +4,2 s, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +11,5, 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) +17,1, 5. Valentina Ševčenková (Ukr.) +29,0, 6. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +46,3, 7. Pirjo Muranenová (Fín.) +1:04,7, 8. Masako Išidová (Jap.) +1:07,1, 9. Sara Rennerová (Kan.) +1:16,2, 10. Therese Johaugová (Nór.) +1:20,9, ... 70. Katarína Johansen (SR) +6:50,4.