Slovensko smúti za obeťami, začal sa výsluch šoféra * Vlak videl, autobus pohnúť nedokázal
Na nechránenom železničnom priecestí bez svetelnej signalizácie pri lyžiarskom stredisku Polomka Bučník v Breznianskom okrese sa v sobotu ráno zrazila lokálka s autobusom, ktorý viezol zájazd z Bánoviec nad Bebravou. V autobuse bolo v čase havárie 37 ľudí. Nehoda si vyžiadala 12 mŕtvych.
POLOMKA. Pri zrážke zahynuli obyvatelia Bánoviec nad Bebravou a blízkeho okolia. Podľa primátora Bánoviec nad Bebravou Stanislava Šika sú cestujúci väčšinou miestni podnikatelia. Jeden z nich bol z Partizánskeho. Išlo hlavne o ľudí vo veku od 40 do 50 rokov, medzi mŕtvymi bol aj muž vo veku okolo 20 rokov. Polícia identifikovala všetky obete.
Pri zrážke zahynuli tri manželské páry, ktoré po sebe zanechali deti. O život prišlo 7 žien a 5 mužov, najmladšia obeť sa narodila v roku 1976, najstaršia v roku 1946. Dnes by mal tento človek narodeniny.
Vo vlaku sa nik vážnejšie nezranil
Vlak tlačil autobus po náraze pred sebou asi 30 metrov. Nik sa v ňom vážnejšie nezranil. Vlaky podľa hovorcu Železníc SR Miloša Čikovského na tomto úseku jazdia rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu.
Železničná doprava bola najskôr úplne zastavená, vlak sa totiž vykoľajil. V súčastnosti je už železničný úsek prejazdný.
Zájazd organizovali dobrovoľní hasiči
V autobuse boli turisti a lyžiari z okolia Bánoviec, ktorí prišli na dvojdenný pobyt do Polomky. Výlet zorganizovali členovia dobrovoľného hasičské zboru, ktorí podobné podujatia organizovali pravidelne. Boli medzi nimi aj rodiny s deťmi.
Do cieľa im chýbalo doslova pár metrov, lyžiarsky vlek sa nachádza hneď nad miestom nešťastia.
Niektorí mali šťastie, pretože cestovali vlastnými autami. Tí žiaľ videli tragédiu na vlastné oči.
Autobus patril súkromnej rodinnej firme z Bánoviec, podľa pracovníkov dopravnej spoločnosti ho riadil samotný majiteľ Ján Minarovič, ktorý skončil so zraneniami v nemocnici.
Už v minulosti tam došlo k tragédii
Vodič autobusu podľa informácií sme.sk na priecestí preraďoval rýchlosť a nestihol z priecestia odísť. Vlak doňho narazil v plnej rýchlosti. Lokálka mala dva vagóny. Rušňovodič videl, že autobus sa správa zvláštne. Trúbil a zatiahol všetky brzdy, ale už to nemalo veľký význam a havárii nezabránil. Relatívne šťastie je, že to bola lokálka, pretože rýchlik by autobus svojou váhou rozmetal.
Ide o problematické miesto na ktorom už v minulosti došlo k tragickej havárii vlaku a auta, v ktorom sa viezli lyžiari. V priechode cez železnicu sú jamy a zrejme aj to bolo dôvodom, prečo na ňom vodič autobusu zastavil.
"Toto nie je prvá tragédia na tomto priecestí, už tu v minulosti zomreli pri podobnej nehode dvaja ľudia," tvrdil lyžiarsky inštruktor z blízkeho horského strediska Lukáš Janoška, ktorý bol pri havarovanom autobuse v priebehu niekoľkých minút po náraze. "Dávno tu malo byť svetelné signalizačné zariadenie," dodal.
Prišli traja ministri a premiér
Na mieste nehody bol minister zdravotníctva Richard Raši, minister vnútra Robert Kaliňák a minister dopravy, pôšt a telekomunikácií Ľubomír Vážny. Na miesto tiež dorazil premiér Robert Fico.
Na mieste havárie boli tri vrtuľníky. Na mieste nešťastia zasahovalo aj desať posádok pozemnej záchrannej zdravotnej služby, niektoré z nich sú tam ešte stále. Prišli z Brezna, Banskej Bystrice, ale aj z Heľpy, Brusna, Revúcej a z ďalších stredísk.
Minister Vážny neodstúpi
Na mieste havárie sa ozvali hlasy, že minister Ľubomír Vážny by mal prijať politickú zodpovednosť a odstúpiť. Ten to však odmietol a argumentoval: "Na Slovensku je viac ako 1 200 takýchto nechránených železničných priecestí." Pripomenul, že vlaky nemajú možnosť včas zabrzdiť a je povinnosťou vodičov, aby dali prednosť.
Skupinka mužov, ktorí si neželali byť menovaní, oponovala, že cez toto priecestie prechádzajú k miestnemu lyžiarskemu stredisku tisícky ľudí a preto by si signalizáciu zaslúžilo.
Autor: sm&dv&tasr&sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.