smútok. Vlajky boli spustené na pol žrde od 8.00 do 20.00 večer.
Premiér zároveň požiadal médiá o zrušenie politických relácií, naplánovaných na nedeľu. Televízie na tragédiu zareagovali tak, že neodvysielajú tradičné politické relácie alebo ich pozvanými hosťami a témami prispôsobia výlučne tragédii. Verejnoprávna STV nezaradila do večerného vysielania ani medzinárodnú hudobnú súťaž Eurovízia.
Vlajky sa budú spúšťať na pol žrde po druhý raz za pol roka. Naposledy sa tak stalo po tom, čo v septembri havaroval v Chorvátsku autobus s dovolenkármi z Košíc. O život na mieste a neskôr v nemocniciach prišlo 16 ľudí.
Na Slovensku bol vyhlásený štátny smútok aj po havárii vojenského lietadla, ktoré sa v januári roku 2006 zrútilo pri maďarskej obci Hejce neďaleko slovenských hraníc. Haváriu vtedy neprežilo 42 cestujúcich, väčšinou vojakov vracajúcich sa z misie v Kosove. Zákon neskôr spresnil, že smútok vyhlasuje vláda.
Stav ťažko zranených sa nezhoršil
Stav ťažko zranených pri sobotnej nehode autobusu v Polomke, ktorých hospitalizovali v Banskej Bystrici, je naďalej stabilizovaný. Dvaja z nich podstúpili ešte v sobotu operáciu, ďalšie operácie nie sú plánované. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ Rooseveltovej nemocnice Ján Šulaj.
"Podstatné je to, že stav pacientov sa nezhoršil, neprišlo k žiadnym komplikáciám. Čas hrá v tomto prípade pre nás," povedal Šulaj. Dodal, že dvoch z týchto pacientov zatiaľ udržiavajú v umelom spánku.
Do Banskej Bystrici záchranári previezli šiestich najvážnejšie zranených z havarovaného autobusu - dvoch mužov a štyri ženy. Piati z nich sú hospitalizovaní v Rooseveltovej nemocnici, jedna tínedžerka v susednej Detskej fakultnej nemocnici. Tá utrpela zlomeninu lebky a bola jednou z operovaných. Cestujúcich, ktorí utrpeli menej ťažké poranenia, hospitalizovali v breznianskej a revúckej nemocnici.
Svet o tragédii
Zrážka slovenského autobusu s vlakom napĺňa aj hlavné stránky svetových médií. Portál BBC zaradil nehodu priamo na titulku európskej sekcie. Správa podáva základné informácie o nešťastí, pričom sa odvoláva aj na informácie z www.sme.sk. Ruská Lenta.ru doslova hovorí o "vrezaní vlaku do autobusu", a "najmenej desiatich mŕtvych". V závere odkazmi linkuje podobné nehody na Ukrajine, v USA a Gruzínsku.
"Množstvo mŕtvych pri slovenskej nehode" figuruje ako hlavná správa európskej sekcie AlJazeera.net, kde okrem iného zdôrazňujú chýbajúce závory na priecestí. Internetový gigant Google ľahko vyhľadá správy o nehode nielen v hlavých európskych médiách, ale i v USA, Kanade, Indii, či Izraeli.
Téme sa do detailov venujú najmä médiá v susediacom Česku, Poľsku či Maďarsku.
Autor: sm&dv&tasr&sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.