BRATISLAVA. Archív bezpečnostných zložiek v Prahe vyplavil už piaty dokument, z ktorého vyplýva, že riaditeľ NBÚ František Blanárik (nominant HZDS) pred rokom 1989 spolupracoval s komunistickou Vojenskou kontrarozviedkou (VKR). Práve jeho úrad pritom rozhoduje o bezpečnostných previerkach, spolupráca s tajnou službou je prekážkou pri jej získaní.
Kariéra za informácie?
Blanárika evidovala VKR ako dôverníka s krycím menom Fero. Podľa televízie Markíza udal v apríli 1982 kolegu Ladislava B., že chodí v pracovnom čase obrábať vinicu. "Menovaný vlastní vinicu. Veľmi často v dobe potrebnej vykonať agrotechnické práce odchádzal pod rôznymi zámienkami v pracovnom čase na svoju vinicu, k čomu používal i vojakov základnej služby," informoval Blanárik dôstojníka VKR Petra Fakana.
Ladislav B. a Blanárik, ktorí vtedy slúžili ako profesionálni vojaci v Leviciach, mali napäté vzťahy. Dôvodom bol Blanárikov kariérny postup, keďže sa stal hneď po skončení školy veliteľom práporu. S touto funkciou totiž počítal služobne starší Ladislav B. "Prameň (Blanárik pozn. red.) k nadporučíkovi Ladislavovi B. uviedol, že sa cíti ukrivdený. Vznikali medzi nimi rozpory, ktoré vyústili do toho, že Ladislav B. podal žiadosť o preloženie k inému práporu."
Blanárik tiež VKR informoval, že Ladislav B. má blízke vzťahy s nadporučíkom Júliusom Andruškom. "Navštevujú sa aj v súkromí, niekedy trávia spolu aj víkendové dni v prírode." Podľa Blanárika si dobre rozumeli, lebo sú maďarskej národnosti. "Prameň (Blanárik) charakterizoval Ladislava B. ako človeka nezdravo ctižiadostivého, ktorý vyhľadáva vzťahy a styky výlučne príslušníkov maďarskej národnosti. Je urážlivý, ješitný a v podmienkach útvaru neudržuje okrem uvedených osôb bližšie styky."
VKR považovala informácie od Blanárika za hodnoverné.
Sporné previerky
Riaditeľ NBÚ Blanárik na najnovšie zistenia o jeho spolupráci s tajnou službou nereagoval, vraj tak urobí dnes. V minulosti však vedomú spoluprácu s VKR odmietol. "Sú tam povymýšľané veci, ktoré nesúhlasia časovo, ani administratívne," tvrdí.
Blanárik získal bezpečnostnú previerku za Dzurindovej vlády. Na jeho spoluprácu s tajnou službou mala NBÚ upozorniť Vojenská spravodajská služba. Prečo tak neurobila, dodnes nevysvetlila. Ministerstvo obrany, rovnako ako Blanárik tvrdí, že nešlo o vedomú spoluprácu.
Blanárikovou minulosťou sa zaoberal aj parlamentný výbor na kontrolu činnosti NBÚ. Podľa poslancov nemožno jeho spoluprácu potvrdiť ani vyvrátiť, opozičný návrh, aby požiadal o opätovnú previerku, však neprešiel.
Denník SME informoval, že Blanárik dal previerku aj šéfke väzníc Márii Kreslovej, hoci z jej spisu vyplýva, že donášala na profesionálneho vojaka z Nitry.
Previerku má aj minister spravodlivosti Štefan Harabin, ktorý telefonoval s údajným bossom albánskej drogovej mafie Bakim Sadikim. Blanárik, Kreslová aj Harabin sú nominantmi HZDS.
* * *
ČO JE V SPISOCH
n VKR oňomnapísala, že ako spolupracovník sa osvedčil, dbalna konšpiráciu stykov i konšpiráciu pri získavaní poznatkov,
n Udalosti svojho kolegu Ladislava B., že uňho prespala rodina zo západného Nemecka,
n uUalosti svojho kolegu Jozefa H., že sa po smrti manželky stretáva s pochybnými ženami cigánskeho pôvodu,
n Udalosti ďalšieho kolegu Ladislava B., že v pracovnom čase chodí obrábať vinicu,
n Zo spolupráce ho usvedčuje aj spis jeho manželky.
Autor: mv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.