Väzenské podmienky na americkej vojenskej základni Guantánamo na Kube sú v súlade
s Ženevskými konvenciami. S väzňami zaobchádzajú ľudsky a podľa zákona, pričom vyšetrovacie metódy nevyužívajú nátlak. V pondelok to konštatovala správa Pentagonu, ktorú prezentoval admirál Patrick Walsh.
WASHINGTON. Všetky výsluchy sú podľa neho nahrávané na video. Autori správy preverili 20 podozrení zo zneužívania zadržaných, pričom 14 sa potvrdilo. Išlo však skôr o urážky než o fyzické násilie.
Správa vyzvala na zmiernenie izolácie väzňov a umožnenie spoločenských kontaktov a oddychu, "čo je základom na zachovanie ľudského zaobchádzania". "Kľúčom k socializácii je zabezpečenie vzájomných kontaktov, spoločné oddychové aktivity viacerých väzňov, duševná stimulácia a skupinové modlitby," povedal Walsh novinárom. Ministerstvo obrany v správe konštatuje, že najväčšie starosti väzňom spôsobuje neistota ohľadne ich právneho štatútu. Tieto odporúčania sú podobné predchádzajúcim výzvam ľudskoprávnych organizácií na zmiernenie izolácie väzňov.
Správa Pentagonu je súčasťou plánu administratívy prezidenta Baracka Obamu na uzavretie väznice na Guantáname do jedného roka. Na kubánsku základňu v pondelok odcestoval v tejto súvislosti minister spravodlivosti Eric Holder.
Správa vyzýva vládu, aby zabezpečila prepustenie skupiny 17 čínskych Ujgurov, ktorých zbavili obvinení z terorizmu, no stále sú vo väzbe. USA sa ich snažia poslať do tretích krajín pre obavy, že v Číne im hrozí perzekúcia. Ľudskoprávne organizácie namietajú, aby ich presťahovali do oblastí v USA, kde žije ujgurská komunita. V podobnej situácii sú aj dvaja Alžírčania zadržaní v Bosne.
Alternatívna správa tvrdí opak
Včera zverejnilo správu o Guantáname aj Stredisko pre ústavné práva (CCR), reprezentujúce záujmy viacerých väzňov. V tomto dokumente je reč o "neľudských podmienkach, ktorými úrady USA porušujú nielen Ženevskú konvenciu, ale aj medzinárodné právo a americkú ústavu."
Autor: sita/afp/tasr
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.