Železnice dávali svetelnú signalizáciu na miesta, kde boli dovtedy ručné závory.
BRATISLAVA. Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) nevedia, koľko svetelných signalizácií postavia tento rok na priecestia. Istá je po tragédii, keď pri zrážke vlaku s autobusom zomrelo 12 ľudí, len Polomka.
"Preferujeme priecestia, kde sa mení mechanické zariadenie na svetelné s úsporou zamestnancov," napísala Dana Hurtová zo ŽSR. Ide o miesta, kde rampy dvíhajú železničiari ručne. Takých je na Slovensku ešte 150. Vlani osadili semafor na ôsmich z nich. Okrem toho svetelnou signalizáciou vybavili jediné priecestie dovtedy označené krížom. Semafor stojí okolo 265- tisíc eur.
Starosta Polomky Ján Lihan doteraz oceňoval, ako sa minister dopravy Ľubomír Vážny postavil za to, aby v Polomke umiestnili semafor, včera však na postoj obce vážne zaútočil hovorca ministerstva Ľubomír Karásek. Do agentúr poslal správu, v ktorej napísal, že autobus s lyžiarmi nemal na ceste čo robiť, lebo ide o lesnú cestu. Zároveň zaútočil na starostu Polomky Jána Lihana pre tvrdenie, že obec o signalizáciu žiada už dvanásť rokov. Podľa Karáska tak spravila až v roku 1999.
"Žiadne iné listy, že obec žiadala úpenlivo o nápravu a výmenu značenia jednoducho neexistujú!" Starostovi odkázal, že križovanie dráh s cestami má zabezpečiť ten, v koho záujme k zmene dochádza. "Vybudovať zabezpečovacie zariadenie na tomto priecestí je možné, ale výhradne na náklady obce." Starostu Polomky postoj ministerstva zaskočil.
"Najskôr povedia, že všetko bolo v poriadku, potom zvolajú mimoriadnu vládu, rozhodnú, že idú investovať, a teraz útočia na obec, to je zvláštne." Cesta je podľa neho jediným prístupom k lyžiarskemu stredisku, využíva ju aj viacero podnikov v okolí. Ministerstvo by si podľa neho malo spraviť poriadok v korešpondencii. "Žiadosť sme posielali 5. 3. 1997."
Autor: mp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.