úctyhodnej zrelosti.
KOŠICE. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia bol Enzo Ferrari už na prahu osemdesiatky a jeho meno sa ešte počas jeho života stalo legendou. Snom všetkých pilotov bolo, aby im El Commendatore zatelefonoval a ponúkol miesto v tíme. Iba jediný pretekár však Enzovi povedal zbohom! Niki Lauda.
"Opekanie" po rakúsky
V roku 1976 bol Lauda úradujúcim majstrom sveta a jasne dominoval prvej časti šampionátu. Potom však prišla hrozná havária na Nürburgringu, ktorá ho takmer stála život a zanechala navždy poznačenú tvár. V kritickom okamihu kariéry sa však mladý Rakúšan dokázal vrátiť na trať už o neuveriteľných 42 dní na Monze a až do posledných pretekov obhajoval svoj majstrovský titul voči Angličanovi Jamesovi Huntovi. V pamätnom daždi pod horou Fuji síce odmietol riskovať život na zaplavenej trati a stratil tak titul, no ešte horšie bolo, že udalosti po jeho havárii úplne ochladili vzťahy s Enzom Ferrarim. Starý pán Nikiho v rozhodujúcich momentoch nepodporil a pomaly ho odsunul na druhú koľaj. Lauda však v nasledujúcom roku 1977 znova vyhral titul a s nadhľadom odmietol štedrú ponuku starého pána a z Maranella odišiel. Až do éry Michaela Schumachera bol s pätnástimi víťazstvami najúspešnejším pilotom značky Ferrari.
Krysa sa vracia
Prestup do tímu Bernieho Ecclestona (Brabham) úspešný nebol a Niki so stratenou motiváciou predčasne skončil sezónu 1979. Vrhol sa do podnikania a rozšíril svoju leteckú flotilu Lauda Air. Sám lietadlá aj pilotoval a užíval si nový rozmer. Neľahká finančná situácia a dovtedy najvyššia ponuka v F1 od Rona Dennisa (3 mil. dolárov) prilákali "Krysu" (prezývka kvôli jeho chrupu a inteligencii) späť na scénu. O dva roky neskôr (1984) získal tretí titul, keď o pol bodu demoralizoval intrigána Alaina Prosta. Po jeho odchode v r. 1985 sa všeobecne v F1 začínal písať rok jeden po Laudovi (ako to vtedy pomenovali odborníci). Nastala éra Sennu a Prosta. Lauda sa venoval svojej leteckej firme a spolukomentoval preteky pre televíziu.
Ťažkosti sú na prekonávanie
Ďalší zlom prišiel v roku 1997, keď vrcholili zdravotné problémy s obličkou, ktorú mu daroval jeho brat (druhú darovanú obličku mu voperovali v r. 2005 a darcom bola jeho druhá manželka Brigit, s ktorou sa oženil vlani). V roku 2000 prišiel o kontrolu nad svojou leteckou spoločnosťou a Lauda Air prevzala Austria Airlines. Lauda za znova zameral hlavne na F1, kde sa po období, keď bol poradcom tímu Ferrari, v r. 2002 stal dokonca šéfom tímu Jaguar Racing. Majoritný vlastník Ford Motors Company ho však necelý rok nato odvolal, keď najvyšší šéfovia zistili, že jeho plat je vyšší ako plat člena vrchného predstavenstva spoločnosti. Aj vďaka týmto peniazom si však Lauda mohol v r. 2003 založiť novú leteckú spoločnosť FlyNiki, ktorú vlastní úspešne dodnes a ako jeden z mála v dnešnej ťažkej dobe dokonca rozširuje letecký park aj personál! Zdá sa teda, že čerstvému šesťdesiatnikovi sa darí a svojou šikovnosťou a sporovlivosťou sa jedna z najpopulárnejších osôb v nemecky hovoriacich krajinách navždy zapísala do histórie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.