dôstojníkov a spustili paľbu na zasahujúcich vojakov. Obsadili aj neďaleké obchodné centrum.
DHÁKA. Vzbúrení pohraničníci z polovojenskej jednotky Bangladéšske pušky (BDR) boli údajne nespokojní so svojimi mzdami. "Hovorili sme s vojakmi s BDR a povedali nám, že zahynulo asi 50 vojakov," povedal námestník ministra spravodlivosti Kamrul Islam. Vzbúrenci zadržiavali v objekte BDR asi 100 ľudí vrátane 50 dôstojníkov a ich rodín.
Vzbura pohraničných strážcov sa rozšírila po krajine
Ozbrojené nepokoje vypukli od stredy vo viacerých mestách Bangladéša, kde vyčíňali nespokojní
členovia polovojenskej pohraničnej stráže. V metropole Dháka, kde sa vzbura začala, došlo pritom k upokojeniu situácie, pričom ozbrojenci skladali zbrane a prepúšťali rukojemníkov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na políciu a výpovede svedkov. Vláda neskôr vyslala na potlačenie nepokojov armádu. Vzbúrenci v Dháke napokon prijali od vlády ponuku na amnestiu za to, že zložia zbrane. Vo viac ako desiatke miest sa však včera ozývala streľba a v uliciach bolo vidieť ozbrojených príslušníkov stráže, nazývanej Bangladéšske pušky (BDR). Moc v Bangladéši prešla do rúk civilistov vlani v decembri. Predtým stála na čele krajiny vláda podporovaná a ovplyvňovaná ozbrojenými silami.
Vzdali sa a vrátili sa do kasární
Vzbúrení príslušníci Bangladéšskej pechoty, ktorá má na starosti ochranu štátnych hraníc, včera zložili zbrane, prepustili všetkých zajatcov a vzdali sa. "Všetky jednotky zložili zbrane a vrátili sa do kasární," informoval hovorca premiérky Hasíny Wadžídovej Abdul Kalám Azad. Napätie vo vnútri pechoty narastalo už niekoľko mesiacov, nespokojnosť sa znásobila po
tom, ako vedenie organizácie odmietlo požiadavky, medzi ktorými boli vyššie platy, väčšie prídely jedla a možnosť zúčastňovať sa na dobre platených mierových misiách OSN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.