Slovensko sa pripravuje na novú plynovú krízu spor Ruska a Ukrajiny pokračuje, bez plynu môžemeostať už začiatkom marca.
BRATISLAVA. Ak do 7. marca Ukrajinci nezaplatia svoje dlhy ruskému Gazpromu, Slovensko môže ostať bez dodávok plynu podobne ako v januári. Vtedy krízu ukončila rusko-ukrajinská dohoda uzavretá na desať rokov. Na krízový scenár sme podľa ministerstva hospodárstva a SPP pripravení.
Zastavený plyn už nezaskočí
"Túto situáciu veľmi pozorne sledujeme, pravidelne sa stretávame s vedením SPP," hovorí Branislav Zvara z ministerstva hospodárstva. Už v utorok by mal zasadať prípravný krízový štáb. Ako bude vláda postupovať a či skontaktuje Rusov a Ukrajincov, zatiaľ nie je jasné.
"Vzhľadom na citlivosť problematiky nemôžeme v terajšej situácii špecifikovať naše kroky," povedala SME premiérova hovorkyňa Silvia Glendová. Po tom, ako sme v januári ostali niekoľko dní úplne bez dodávok ruského plynu a tisícka podnikov zastavila výrobu, podniklo ministerstvo hospodárstva viaceré kroky, aby sme sa novej kríze vyhli. Zákon o energetike v novom znení, ktorý začne platiť v polovici marca, umožní vláde v čase krízy prerušiť ťažobné kapacity zahraničných spoločností tak, aby mohlo zásoby čerpať Slovensko.
Práve chýbajúce skladovacie kapacity a ich prenájom zahraničným spoločnostiam totiž v januári spôsobili, že Slovensko nemohlo čerpať toľko plynu, koľko potrebovalo. SPP sa musel najskôr na čerpaní ich plynu dohodnúť. Štát tiež bude po novom regulovať ceny za skladovanie plynu a určovať, ako sa budú zásobníky využívať. SPP minulý týždeň podpísal dohody so zahraničnými plynárenskými spoločnosťami E. ON Ruhrgas a VNG, neskôr s Gaz de France SUEZ.
Firmy sú ochotné v prípade problémov dodávať pre SPP plyn z vlastných zdrojov. "Naša snaha smeruje k zvýšeniu pripravenosti na možné nepredvídateľné situácie v budúcnosti," povedala Martina Greňová z komunikačného oddelenia SPP.
Veľa sa nezmenilo
Bývalý šéf SPP Arpád Demko tvrdí, že od januára v oblasti plynovej bezpečnosti na Slovensku veľké zmeny nenastali.
"Prakticky sa nič nezmenilo, len sme nadobudli zručnosť reakcie a manažovania krízy," povedal. Podľa neho ide o problém, ktorý by mal výlučne riešiť manažment SPP a nie štát. Zásoby plynu do rezervy Slovensko dočerpať nemohlo pre nízku teplotu, horšie však podľa neho je, že od krízy klesá tlak v zásobníkoch. "Logisticky sme možno pripravení lepšie, horšie sme na tom so zásobami," povedal Demko.
SPP tvrdí, že zásoby plynu sú na štandardnej úrovni pre toto ročné obdobie vďaka dodatočným dodávkam od zahraničných akcionárov. O tom, na koľko dní nám plyn v prípade úplného zastavenia dodávok z Ruska vystačí, SPP nechcel špekulovať. "To závisí od viacerých faktorov, ako sú počasie či stupeň odberu," povedala Greňová. Tu sa môže ako výhoda ukázať nielen prichádzajúca jar a možné oteplenie, ale aj hospodárska kríza, ktorá spôsobuje nižšiu spotrebu plynu firiem.
"V prvej marcovej dekáde očakávame dennú teplotu na juhu Slovenska okolo 4 stupňov," hovorí meteorológ Milan Lapin. Keďže počasie býva v marci veľmi premenlivé, nedajú sa vylúčiť ani denné mrazy, ktoré by spotrebu plynu mohli výraznejšie zvýšiť. Veľmi studené počasie však Lapin nepredpokladá.
To je dobrá správa teplejšie počasie znamená nižší odber. V prípade úplného zastavenia dodávok plynu, by sme nemuseli tak radikálne odstaviť výrobu v podnikoch. Všetko by však záviselo do toho, na aký dlhý čas by boli dodávky ruského plynu cez Ukrajinu na Slovensko zastavené.
* * *
Naftogaz môže pohltiť Gazprom
(pep)
Nový kontrakt medzi ukrajinskou a ruskou spoločnosťou je k Ukrajincom prísny. Každý 7. deň v mesiaci musí byť prevedená platba za uplynulý mesiac. Ukrajinský Naftogaz už naznačil, že za február sa včas s Gazpromom vyrovnať nedokáže.
Koncom budúceho týždňa sa tak môže zopakovať plynová kríza. Teraz má Naftogaz zaplatiť Gazpromu 360 miliónov dolárov za február. Asi si ich bude musieť požičať, lebo ukrajinskí spotrebitelia plynu za surovinu neplatia. Už minulý týždeň oznámil, že mu komunálne služby dlhujú 522 miliónov dolárov. Len 10 percent zo stoviek komunálnych firiem mu za energiu platí včas.
V niektorých oblastiach už bol prívod plynu vypnutý, a tak sa bez tepla ocitli i obytné domy v Lugansku, Dnepropetrovsku a Chersone. Ozvali sa i politici z okolia prezidenta Viktora Juščenka, ktorí obvinili premiérku Juliu Tymošenkovú z toho, že zámerne vedie "Naftogaz" k bankrotu, aby ho potom mohol pohltiť ruský Gazprom.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.