druhej je dosť depresívna skutočnosť, že mesiac pred voľbou aj tí lepší z kandidátov stále zostávajú dlžní zrozumiteľnú predstavu, čím Slovensku práve oni prospejú.
To veľké nič, ktoré sa doteraz v kampani udialo, je vcelku dobrým vysvetlením faktu, prečo v niektorých typoch volieb (európske, vyššie regionálne) láme Slovensko negatívne rekordy v účasti. Priame prezidentské voľby síce totálny nezáujem voličstva doteraz obchádzal, ale letargia parlamentných strán, ktoré majú akože "svojich" kandidátov, je prísľubom, že na tretí pokus pôjde účasť aj v týchto dramaticky dole vodou. Kým koaličný tandem Smer-SNS zrejme uspáva presvedčenie, že Gašparovič to nevyhrať jednoducho nedokáže, ani keby celý zvyšný mesiac jazdil do vrchu na motokáre, tak opozícia s Radičovou akoby vzájomne súťažili, že či sa viac hanbí kandidátka za svoje stranícke pozadie, alebo naopak. Predstava, že Radičovej pomôže, ak si ako "občianska kandidátka" vytvorí dištanc od nepopulárnych SDKÚ, KDH a SMK, je pritom od základu streštená. Priame voľby, ako každé iné, vyhrávajú strany. A kmeňoví voliči opozície, čo jej zostali verní, ako aj tí sklamanejší, čo v prieskumoch "odišli" medzi "nerozhodnutých", sú presne tá politicky aktívna časť populácie, ktorú musí Radičová mobilizovať, ak chce byť úspešná. Zamerať sa na politicky nevyhranených, či dokonca mládež, je obrovské nedorozumenie.
Dosť agresívnu kampaň, ale s malou rezonanciou, vedie Martináková, ktorá môže hovoriť, čo chce, ale vymedzuje sa najmä voči Radičovej. Je naprosto príznačné, že tri najväčšie "udalosti" doterajšieho priebehu sa zbehli okolo vyjadrení Lipšica o "morálnom dlhu" opozície, Radičovej o Gašparovičovom prejave (v NR SR) a biskupa Baláža o Radičovej kandidatúre. Príznačné preto, lebo ide o náhodné epizódy, ktoré boli či mediálne zmanipulované (Fico s Lipšicom), či povýšené samotnými médiami na udalosť, len aby sa už niečo dialo.... To, čo všetkému chýba, je kontext. Jasný politický odkaz, prečo je ten-ktorý kandidát lepšia voľba ako konkurencia, aký má politický plán (teda nad rámec trápnych všeobecností), nesformuloval ani jeden. Z logiky "voľného ringu", z ktorého strany s politickými témami dobrovoľne vystúpili strany, takto vznikajú "prezidentské" konflikty zástupné. Takou je napr. skrumáž okolo kultúrno-etickej agendy, ktorú na tri dni vnútil biskup Baláž veľmi prestrelenou (nepriamou) glosou o Radičovej. Akoby mimo skalných prívržencov táborov "pro choice" a "pro life" bolo pre niekoho iného na Slovensku ešte podstatné, že čo hovorí na interrupcie a homosexuálov budúci prezident.
Odhliadnuc od nezmyselného zákona, ktorý do 6. marca kampaň ako "činnosť v prospech kandidáta" zakazuje, ale nikto si ho nevšíma, úplne do politiky "nevcucnutému" občanovi, akých je drvivá väčšina, kandidáti jednoducho nedodávajú motív, prečo ísť k urne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.