Premiér tvrdí, že len chránia klientov. Dôchodkové spoločnosti hovoria, že sa im premiér mstí.
BRATISLAVA. Sporitelia v druhom pilieri nemajú mať na účte menej, než je suma ich príspevkov, ktoré tam poslali. Ak z nich ukrojí negatívny vývoj na finančných trhoch, straty až do výšky istiny majú sporiteľom dorovnať dôchodkové spoločnosti. Taká je predstava vlády.
Vláda rokovanie o znížení poplatkov v druhom pilieri dodatočne zaradila do svojho programu. Stalo sa tak len niekoľko hodín po stretnutí premiéra Roberta Fica s akcionármi dôchodkových správcovských spoločností (DSS).
Prešiel návrh Počiatkovho rezortu
"Princíp návrhu zákona je jednoduchý. Ak bude DSS zhodnocovať peniaze ľudí, bude mať poplatky. Ak nie, nebude ich mať. Ak nebude schopná ľuďom garantovať ani istinu, bude musieť doplatiť do výšky istiny," vysvetlil včera premiér.
To, že sa vláda so schvaľovaním nižších poplatkov poponáhľala, DSS neprekvapilo. Navrhované poplatky považujú za trest za to, že nesúhlasili s premiérovou predstavou, aby sa znížila výška príspevkov do druhého piliera.
"Rovnako je to trest za odmietavé stanovisko Asociácie DSS podieľať sa na prípadnej kampani, ktorej cieľom by bolo vypudenie 300-tisíc sporiteľov z druhého piliera," povedal šéf asociácie Peter Socha.
Tieto otázky vytiahol Fico aj na stretnutí v utorok večer. DSS to odmietli. Jeden z účastníkov označil atmosféru, ktorá vládla, za dusnú, štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír povedal, že strávil "príjemný večer".
Vláda včera nižšie poplatky schválila. Základnou zmenou je, že DSS si nebudú sťahovať mesačný poplatok za správu majetku vo fonde vo výške 0,065 percenta tak, ako je to dnes, ale iba 0,025 percenta. Takéto číslo navrhlo ministerstvo financií. Vláda ho uprednostnila pred návrhom ministerstva práce a Národnej banky. Tí hovorili o fixnom poplatku za správu vo výške 0,047 percenta.
"Ten koncept je v poriadku. Podieľali sme sa na ňom. Je to niečo, čo ešte vo svete neexistuje. Videl som to číslo teraz, takže ťažko to hodnotiť. Myslím si, že sa o tom ešte môže viesť v parlamente debata," reagoval viceguvernér Národnej banky Martin Barto.
Návrh je postavený tak, že vždy k určitému dátumu by mal mať sporiteľ na účte minimálne to, čo do systému vložil. Neznamená to však, že stav na dôchodkovom účte nemusí byť nikdy pod úrovňou istiny. DSS si budú aj naďalej účtovať poplatky, aj keď nižšie.
Podľa návrhu by nižšie poplatky mali platiť od 1. januára 2010. Fico povedal, že je dosť možné, že sa to pozmeňovacím návrhom zmení na skoršie obdobie.
Fico peniaze DSS nechce
Premiér ešte cez víkend vyzval dôchodkové spoločnosti, aby prišli s návrhom, ako chcú pomôcť Slovensku v čase krízy. Dôchodkové spoločnosti navrhli, že vedia okamžite uvoľniť 660 miliónov eur, napríklad na prefinancovanie výstavby diaľnic.
"Na túto ponuku sme, žiaľ, doteraz nedostali žiadnu odpoveď," uvádza sa v stanovisku ADSS.
Premiérovi sa podľa všetkého ich návrh veľmi nepozdáva. "Nie vždy je najvhodnejšie požičať si peniaze od DSS. Môžete za výhodnejších podmienok získať peniaze v bankovom sektore," povedal včera premiér. Podotkol, že v tomto okamihu je to podružná otázka.
Štátny tajomník Kažimír myšlienku použitia peňazí spravovaných DSS na diaľnice celkom nezamieta. "Je to možné riešenie. Z pohľadu národohospodára a z pohľadu použitia zdrojov samozrejme, že je zaujímavejšie, keď pracujú doma, ako keď pracujú niekde nekontrolovane," povedal Kažimír.
Barto z NBS k tomu povedal, že pokiaľ budú zabezpečené riziká a zodpovedajúce výnosy týmto rizikám, časť peňazí sa môže takto použiť. "To nie je žiadny problém."
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.