eurami.
BRATISLAVA. Od pondelka si budú môcť záujemcovia o kúpu nového auta i predajcovia uplatňovať šrotovné. Vláda včera rozhodla, že nové autá, ktoré nestoja viac ako 25-tisíc eur (753 150 korún) zadotuje sumou 1000 alebo aj 1500 eur. S druhou sumou, a to 500 eur, môžu predajcovia počítať v prípade, ak sa do projektu zapoja aj oni. Jedinou podmienkou pre záujemcu o takto zvýhodnené autá je zošrotovať viac ako desaťročné auto, ktoré bolo na Slovensku zaregistrované do konca minulého roka.
Podpora dopytu je otázna
Novým výnosom sa vláda zároveň rozhodla zvýšiť cenovú hranicu na kúpu nového auta. Pôvodne sa totiž hovorilo o dvadsiatich tisícoch eur. Zmena je podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Branislava Zvaru výsledkom snahy prispôsobiť sa aj podnikateľom či živnostníkom.
Celkovo je podľa jeho slov šrotovné zamerané na zvýšenie bezpečnosti na našich cestách. Vláda tak chce tiež vyjsť v ústrety krajinám, ktoré už šrotovné zaviedli. "Šrotovné v iných krajinách pomáha naštartovať aj automobilky u nás," povedal Zvara.
Žilinská Kia, trnavský Peugeot či bratislavský Volkswagen totiž približne 98 percent áut, ktoré vyrobia u nás, napokon predajú v zahraničí. Vláda na šrotovné vyčlení vyše 33 miliónov eur (1 miliardu korún). Podľa toho, či budú mať dotácie úspech, vyčlení ďalšie peniaze.
Očakáva sa, že by šrotovné mohlo predaj áut zdvihnúť o 15- až 30-tisíc kusov.
Dotácie sa ľahko zneužijú
Partner KPMG Ľuboš Vančo však o úspechu šrotovného pochybuje. "Psychológia ľudí je nastavená na šetrenie a dotácia pri tej cene, kde sa autá pohybujú, je dosť nezaujímavá. Navyše si neviem predstaviť, že sa to nebude zneužívať," povedal Vančo.
Obáva sa, že by sa autá fiktívne predávali, aby ľudia mohli zinkasovať peniaze od štátu. "Vždy sa nájdu takí, čo to budú zneužívať," dodal Vančo.
Opozičný poslanec Stanislav Janiš má strach z toho, že štedré vládne dotácie budú zneužívať predajcovia. "Šrotovným nevyhral občan, vyhrali lobisti, predajcovia, díleri, ktorí nechcú znížiť svoje tučné marže - a to aj napriek tomu, že všade v okolí sú autá lacnejšie," povedal Janiš.
Marže predajcov totiž štát nemôže kontrolovať. Pokojne sa tak môže stať, že si predajca zvýši cenu a až od nej odpočíta "bonus". Podľa Janiša ide v čase krízy o plytvanie peňazí a nie o pomoc bežným ľuďom. "Kto vlastní na Slovensku autá staršie ako 10 rokov? Dôchodcovia či sociálne slabšie štruktúry obyvateľstva. Teda ľudia najviac ohrození krízou. A im vláda ide pomáhať tým, že im dá 30-tisíc na nové 300-tisícové auto?" pýtal sa Janiš.
Vančo verí, že predajcovia sa snažia konkurovať aj maržami. "Keďže ľudia vidia, za koľko sa predávajú autá v Maďarsku či v Česku, tak by som sa neobával," povedal.
Predajcovia, ktorých včera SME oslovilo, opatrenie vlády uvítali. To, či sa budú podieľať spomínanými 500 eurami na šrotovnom, však ešte nevedeli spresniť. "Sme pripravení ponúknuť slovenskému zákazníkovi také riešenie, ktoré bude pre neho výhodné a bude ho motivovať k výmene starého auta za nové," povedala hovorkyňa Škoda Slovakia Lucie Busquiet. S konkrétnou ponukou príde podľa nej predajca v najbližších dňoch.
Autor: dk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.