druhý deň zisťujú, čo znamenajú zmeny, ktoré navrhla v poplatkoch vláda.
BRATISLAVA. Konečná verzia vládneho návrhu o poplatkoch v druhom pilieri dôchodkové spoločnosti zaskočila. Líši sa od návrhu, ktorý deň pred tým videli. Teraz rátajú, čo to urobí s ich hospodárením. Isté nie je ani to, či základná porovnávacia hodnota (benčmark), od ktorej bude závislá veľká časť ich príjmov, môže byť aj záporná. Teda, či napríklad v situácii, keď väčšina svetových fondov poklesne podobne ako tie slovenské, dostanú slovenské DSS svoje odmeny za správu. Zo zákona a z vysvetlení kompetentnýchto nie je jasné.
Dve alternatívy
Do vlády prišli v stredu dva návrhy. Ministerstvo práce spolu s Národnou bankou Slovenska (NBS) navrhli, aby sa pevne stanovený poplatok za správu pre DSS znížil zo súčasných 0,065 percenta na 0,047 percenta.
"Odplatu sme navrhli tak, aby DSS boli schopné bezporuchovo zabezpečiť správu dôchodkových úspor bez ohľadu na to, ako sa vyvíjajú trhy," povedala včera hovorkyňa NBS Jana Kováčová.
Ministerstvo financií navrhlo, aby tento poplatok klesol až na 0,025 percenta. Prešiel jeho návrh.
Dôchodkové spoločnosti tak pripraví ešte o väčšiu časť zárobkov. Aj to podľa ministerstva postačí na bezproblémovú správu dôchodkových úspor. Národná banka, ktorá vykonáva dozor nad DSS, takéto nastavenie zatiaľ neprepočítavala.
Čo sa zmení
Z každého príspevku sporiteľa, ktorý smeruje do druhého piliera, si najprv Sociálna poisťovňa stiahne 0,5 percenta. Sporiteľ si nakúpi za zvyšnú sumu dôchodkové jednotky podľa ich aktuálnej hodnoty. Ich počet sa následne zníži o 1 percento, čo je poplatok pre DSS. Tieto poplatky zostávajú aj po stredajšom návrhu nezmenené. Zmení sa poplatok za správu, ktorý si DSS účtujú z objemu majetku vo fonde. Istých budú mať iba 0,025 percenta. Vyšší zárobok bude mať DSS vtedy, ak zhodnotí majetok vo fonde viac ako je benčmark, teda porovnávacia hodnota. Tú určí NBS.
Prvých päť rokov bude DSS odkladať 5,6 percenta z dosiahnutého výnosu na garančnom účte, ktorý bude zriadený pri každom z troch dôchodkových fondov. No nebude môcť naň siahnuť. Až po piatich rokoch sa začne porovnávať, ako DSS zhodnotila úspory ľudí za predchádzajúcich päť rokov. Ak kladne, vyplatí si 5,6 percenta z dosiahnutého výnosu z garančného účtu. Ak záporne, nevyplatí si nič a môže sa stať, že bude musieť doplácať sporiteľom, aby mali na dôchodkovom účte aspoň to, čo tam vložili.
Autor: mo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.