byť veľmi tesné. O jeho víťazovi rozhodne hlavne účasť.
BRATISLAVA. Ivan Gašparovič by vyhral prvé kolo prezidentských volieb s 15-percentným náskokom pred Ivetou Radičovou, v druhom kole by už jeho náskok bol len 13-percentný. Ukazuje to prieskum agentúry MVK. Ide o jednu z posledných sondáží pred hlasovaním. Dnes začína predvolebná kampaň.
"Každý hlas, ktorý prejde od jedného k druhému, sa počíta dvakrát," hovorí o druhom kole šéf MVK Pavel Haulík. Z prieskumu vyplýva, že by očakávanými výsledkami volieb mohla veľmi silno zatriasť malá účasť. Hlasovania sa určite chce zúčastniť len 37,7 percenta ľudí a stále váha ďalších 38,9 percenta. MVK odhaduje účasť na 34 až 41 percent. "Čím výraznejšie víťazstvo dosiahne Gašparovič v prvom kole, tým menej budú jeho voliči voliť v druhom kole, lebo budú mať pocit, že je to vyhrané," myslí si Haulík.
Hlasy sa môžu preskupiť
Prieskum ukazuje, že by súčasný prezident vyhral s pomerne veľkým optickým náskokom. Vzhľadom na malé preferencie koaličného kandidáta HZDS Milana Melníka by si však pomerne dosť hlasov od skôr opozične vnímanej Zuzany Martinákovej a Františka Mikloška mohla odniesť v prípadnom druhom kole druhá v poradí Iveta Radičová.
Obaja majú najväčšiu podporu medzi pravicovokonzervatívnymi voličmi. Radičová má veľké rezervy v schopnosti osloviť voličov kresťanských demokratov. Hlas jej chce dať len každý tretí z nich, Františkovi Mikloškovi až polovica. Otázne je, koľkí z priaznivcov Mikloška by dali hlas Radičovej v druhom kole. Okrem pravicových voličov oslovuje aj tretinu tých, čo sa cítia byť ľavicovými liberálmi. Aj to podľa Haulíka môže zohrať úlohu v kampani pred prvým aj druhým kolom.
Smeráci za Gašparoviča
Prezident nemá rovnomernú podporu v celom politickom spektre voličov. Väčšinu celkového počtu hlasov získava od sympatizantov Smeru (až 75 percent z nich) a SNS (65 percent). Hlas by mu odovzdalo aj takmer 54 percent voličov HZDS. V opozičných vodách bude loviť len minimálne. Práve voliči Smeru, ktorých je okolo 40 percent, hlasovanie môžu rozhodnúť - ich účasť je pre Gašparoviča kľúčová.
Ďalším nie nezanedbateľným faktorom môže byť počasie. Na rozdiel od Radičovej má prezident veľkú časť voličov medzi obyvateľmi obcí do 5-tisíc obyvateľov. Mnohí z nich by mohli rozmýšľať, či sobotu 21. marca radšej nevyužijú na jarné poľnohospodárske práce.
Porovnanie s predchádzajúcimi prieskumami ukazuje posuny. Súčasný prezident si oproti decembru pohoršil o 6,4 percenta, Radičová si polepšila len minimálne - o 0,7 percenta.
Od decembra sa na Slovensku začali vo zvýšenej miere prejavovať dôsledky hospodárskej krízy. V bulvárnych médiách sa objavili špekulácie, že Gašparovič môže trpieť Alzheimerovou chorobou a prezident spravil niekoľko slovných lapsusov, ktoré novinári a najmä Vladimír Mečiar zoširoka komentovali.
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.