prezidentských volieb. Uviedol to včera v Bruseli šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák po zasadnutí ministrov zahraničných vecí krajín NATO.
BRUSEL. Počas včerajších rokovaní sa podľa Lajčáka nehovorilo o požiadavkách, ani o konkrétnych záväzkoch zo strany jednotlivých krajín. Téma bude na programe summitu aliancie, ktorý sa bude konať začiatkom apríla v Štrasburgu a Kehli.
Angažuje sa aj Clintonová
Afganistanu by mala byť venovaná aj medzinárodná konferencia, ktorej zorganizovanie navrhla včera svojim rezortným partnerom americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová. Podujatie by sa malo uskutočniť koncom marca a zúčastniť by sa na ňom mali predstavitelia celého radu krajín vrátane Pakistanu. Podľa šéfky americkej diplomacie by mal pozvánku dostať aj Irán.
Vyšleme zdravotnícky tím pre potreby volieb
"Je potrebné, aby (voľby) prebehli demokraticky. Predpokladom pre to je bezpečné prostredie. Slovensko je pripravené prispieť k tomu, máme vyčlenený tím, ktorý by mal ísť do Afganistanu špeciálne pre potrebu volieb. Naši spojenci sú o tom informovaní. Ide o zdravotnícky tím o sile päť ľudí," informoval Lajčák.
Voľby budú až v auguste
Afganská volebná komisia odmietla včera ako nereálnu žiadosť prezidenta Hamída Karzaja, aby sa prezidentské voľby konali už v priebehu apríla. Znamená to, že sa uskutočnia podľa pôvodného plánu 20. augusta. Podľa komisie nie je možné konanie volieb urýchliť a to kvôli bezpečnostným, finančným i logistickým problémom.
Prezidentova výzva vyvolala nevôľu nielen zo strany afganskej opozície, ale aj zo strany USA a Severoatlantickej aliancie. Tá rozhodnutie komisie privítala, pretože jej to umožní pripraviť dodatočné jednotky potrebné na zaistenie bezpečnosti počas volieb. Dovedna by sa malo pred voľbami do Afganistanu presunúť ďalších maximálne 5000 vojakov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.