Poľsku. Odstúpenie od projektu s cieľom zlepšiť vzťahy USA s Ruskom by podľa jeho slov bolo nepriateľským gestom voči Poľsku.
"Dohoda bola podpísaná a ja si myslím, že bez ohľadu na to, ktorá vláda je v USA pri moci, dohody budú realizované," povedal Kaczynski v televízii TVN24. "Protiraketová obrana je pre Poľsko mimoriadne významná. Nie z pohľadu našej bezpečnosti pred takzvanými darebáckymi krajinami, ale z iných politických dôvodov je to veľmi, veľmi dôležité," uviedol.
Poľsko podpísalo s USA dohodu o rozmiestnení protiraketovej obrany na jeho území v nádeji, že užšie vojenské vzťahy so Spojenými štátmi posilnia jeho bezpečnosť pred znovu ožívajúcim Ruskom. Obavy Varšavy sa prehĺbili vlani v lete, keď Rusko v auguste vstúpilo do krátkej vojny s Gruzínskom. Poľsko krátko na to podpísalo s USA spomínanú dohodu o protiraketovej obrane.
Kaczynski povedal, že možnosť vzdania sa plánu v záujme zlepšenia vzťahov medzi USA a Ruskom "nastoľuje otázku, či by obeťou takejto dohody mal byť veľmi lojálny spojenec ako Poľsko". A dodal, že ak USA projekt zrušia, "nebude to priateľské gesto" voči Poľsku. Poľsko je verným spojencom USA. Pomohlo USA vyslaním bojovej jednotky vo vojne v Iraku v roku 2003 a v súčasnosti má asi 1600 vojakov v Afganistane v rámci misie NATO.
Nový americký prezident Barack Obama, ktorý sa ujal svojej funkcie v januári, chce začať budovať vzťahy s Ruskom odznova a mieni
v plnom rozsahu prehodnotiť plány na rozmiestnenie protiraketovej obrany v strednej Európe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.