1917 za genocídu. Podľa jeho nedeľňajších slov by podobná deklarácia len poškodila snahy o zlepšenie turecko-arménskych vzťahov.
Obama, ktorý by mal Turecko navštíviť v apríli, počas predvolebnej kampane niekoľkokrát povedal, že masakry z čias Osmanskej ríše oficiálne označí za genocídu. Spojené štáty v minulosti toto vraždenie odsúdili, no vždy sa vyhli citlivo vnímanému pojmu genocída, aby si nepokazili vzťahy s členskou krajinou Severoatlantickej aliancie (NATO) a kľúčovým spojencom pri rokovaniach o dianí na Blízkom východe.
"Stále vidím riziko, že sa to stane. Obama to sľúbil päťkrát po sebe," povedal Babacan o možnom uznaní genocídy Arménov. Napriek tomu vyhlásil, že "nová americká administratíva lepšie rozumie Turecku" a vyzval USA, aby sa nezapájali do sporov s jeho susedmi. "Nebolo by rozumné, ak by tretia krajina zaujala k tejto téme svoj postoj. Zlý krok Spojených štátov by len zhoršil proces zmierenia medzi Arménskom a Tureckom," vyhlásil Babacan.
Arménsko a Turecko majú zásadne odlišný pohľad na vraždenie Arménov. Podľa arménskych historikov vyvraždila Osmanská ríša v čase, keď sa rozpadávala, 1,5 milióna Arménov. Viac ako 20 krajín túto udalosť označilo za genocídu. Turecko toto označenie naopak odmieta, hovorí o 300- až 500-tisíc arménskych obetiach, no zároveň aj o minimálne rovnakom počte mŕtvych Turkov. Tí sa podľa tureckých historikov stali obeťami bojov po tom, ako Arméni začali ozbrojený boj za nezávislosť a podporili inváziu ruských jednotiek do krajiny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.