hemženia. Na druhom programe sna, ako spieval klasik, fungujú aj také globálne autority, ako Gordon Brown a Barack Obama.
Názor "prime ministra" Spojeného kráľovstva, že "bankové štandardy ako transparentnosť, otvorenosť a zodpovednosť, podobné ako v Británii a USA, by mali platiť aj vo východnej Európe" (a ešte Latinskej Amerike), je najlepší vtip o kríze, odkedy začala. Dovolil si ho ten Brown, ktorý deň po tom, čo sa vrátil z USA, nalial do Lloyds Banking Group 260 miliárd libier, čo je (len pre jasnosť obrazu, lebo v tejto astronómii normálny človek nemá prehľad), takmer o polovicu viac, ako celý "balíček" schválený ER vo výške 200 miliárd eur. Táto šialená suma, v bývalých slovenských korunách temer 9 biliónov (to je deviatka a 12 núl), teda zhruba 22 slovenských rozpočtov, alebo, ak chcete, HDP za štyri roky, pritom pôjde celá-celučká na vykúpenie "zlých úverov" jedinej banky. Nie prvej. Za viac ako 400 miliárd libier (!!) už Brown "sanoval" Royal Bank of Scotland (RBS) a ešte skôr bola znárodnená Northern Rock. (RBS pôsobí na Slovensku cez ABN Amro.)
Je naprosto zrejmé, že k týmto gigantickým stratám viedol totálny rozpad princípov obozretného bankovníctva, absencia elementárnej zodpovednosti a nenásytná pažravosť manažérov. Ak dnes (nielen) socialisti po celom svete víťazne vyspevujú o "konci kapitalizmu" (a pod.), tak ako najvyšší argument pre tvrdenie, že trh nie je schopný samoregulácie (a preto treba nastoliť "nový ekonomický poriadok" a podobné nezmysly) im slúži práve tento spektakulárny morálny bankrot naprieč finančným sektorom. A nad týmto rumoviskom, ktorého tvorbe sa Brown ako minister financií desať rokov prizeral a asistoval, teraz on poučuje, že východná Európa si musí vziať z ich transparentnosti, otvorenosti a zodpovednosti príklad. Tak tomuto sa hovorí blackout. A kolega Obama, druhý veľmajster sebareflexie (aj keď ten, isteže, bez osobnej zodpovednosti), ešte priklincuje, že "treba zabezpečiť spoločné zásady finančníctva, aby problémy, ktoré existujú na ´emerging markets´ ako Maďarsko a Ukrajina, nemali ENORMNÉ VLNOVÉ EFEKTY, ktoré narážajú späť na naše brehy".
No. Tak vykrútiť realitu z kĺbov by už nedokázali ani Fico s Noamom Chomskym, Muňkom a Čaplovičom, keby sa združili do think-tanku. Vynechajme takú drobnôstku, že Ukrajinu a Maďarsko nepriviedli ku krachom ich banky (aj v USA a Británii sú hlavnými vinníkmi nepochybne politici, aj keď iným spôsobom). Ale: Vlnové efekty z Maďarska na americké brehy??? Veď keby sa nezrútil Wall Street, chudáci Maďari by dodnes ešte dýchali (aj keď na prístrojoch). Obama sa sťažuje na "vlnové efekty" v situácii, keď o chvíľu nebude mať kto kupovať európske dlhy, lebo všetky peniaze na svete povysávajú Obamove "bailouty"??
Škody, čo nezmysly z najsledovanejších úst, na ktorých trhy visia, spôsobujú a ešte spôsobia, patria do najužšej skupiny zásadných argumentov, prečo z tejto krízy nemôžeme vyjsť dobre.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.